Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   SAĞLIK

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cuma   Cumartesi
14 / 23 °C 17 / 24 °C 15 / 27 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Tüp Bebekte Genetik Uygulamalar

Tüp Bebekte Genetik Uygulamalar
 
Ankara Centrum Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Recai Pabuccu tüp bebek tedavisi süresi hakkında bilgi verdi.
 
27 Mart 2015 Cuma - 22:10

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Tüp bebek uygulaması, kadından alınan yumurtaların, erkekten alınan sperm örneği ile birleştirilmesidir. Bu sayede döllenme oluşturulur. Bu döllenme neticesi embryo gelişi ve gelişen embryo anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavi süreci; uygalanacak yönteme, çiftlerin hastalıklarına, geçirdikleri ameliyatlara, önceden tüp bebek tedavisi uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Hatta kişinin sigara kullanma gibi alışkanlıklarının olup olmadığına dahi bağlıdır. Bu sebeple kesin olarak bir süre vermek doğru değildir. Ancak anne ve baba adayları tüp bebek merkezlerine şehir dışından gelebilir, iş ya da farklı şartlar adaylar için zorlayıcı olabilir. Bu sebeple tedavinin ne kadar süreceğini öğrenmek isterler. Bu sebeple tüp bebek aşamalarının ne kadar sürdüğü ile ilgili fikir sahibi olmaları gerekir. Kimi adaylar, altta yatan sebebe bağlı olarak tedavinin aşamalarını atlayabilirken, kimi adaylar ilk aşamadan başlamak zorundadır. Baba adayı için tedavi süreci daha rahat geçer. Tüp bebek merkezine iki gün gelmesi yeterli olacaktır. 

Baba adayının merkeze gelmesi gereken günler:
1. Aşama,
4. Aşamadır.


Ancak anne adayı bu konuda biraz daha zorlanabilir. Çünkü tüp bebek tedavisinin her aşamasında merkeze gitmesi gerekir. Ancak ekstra bir durum olmadığı sürece tedavi için hastanede kalması gerekmez. Tedaviler yapıldıktan sonra evine ya da işine gidebilir. Süreç, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilse de başından sonuna dek tüp bebek tedavisi 1 ayda tamamlanmaktadır, diyebiliriz. 

Tüp Bebeğin 2 Yöntemi
Tüp bebek tedavisinin iki yöntemle uygulanabilir:
1- Klasik tüp bebek uygulaması = IVF = in-vitro fertilizasyon
2- ICSI = Mikroenjeksiyon = İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu 

Bu iki yöntem arasında yalnızca tek fark vardır. Günümüzde iki yöntem de kullanılsa genellikle mikroenjesiyon yöntemine daha çok başvurulur. ICSI yani mikroenjeksiyon daha avantajlı bir yöntemdir. Özellikle de sperm sayısı yeterli olmayan erkek hastalar için başarılı sonuçlar elde edilebilir. 

Hangi hastalara mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır?
Sperm sayısı yetersiz olan, azoospermi problemi olan ve mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilebilecek erkeklerde,
Kısırlığa sebep olan faktörlerden biri olarak antisperm-antikor üreten adaylarda,
Daha önce klasik tüp bebek yöntemi denemiş ancak başarı sağlayamamış kişilerde,
Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalarda,
Sebebi açıklanamayan kısırlık problemi olan çiftlerde, mikroenjeksiyon yöntemine başvurmak oldukça avantajlıdır.

IVF ve ICSI yöntemi arasındaki farklar- Tüp bebek ve Mikroenjeksiyon yöntemi arasındaki farklar nelerdir?
IVF yani klasik tüp bebek yönteminde kadından elde edilen yumurta hücresinin etrafına laboratuvar koşullarında özel koşullarda binlerce (50 bin) sperm hücresi yerleştirilir. Yerleştirilen bu spermlerden bir tanesi yumurtayı kendiliğinden döller. 

ICSI yani mikroenjeksiyon yönteminde ise gene laboratuvar ortamında, bir tane sperm hücresi alınır. Ancak tüp bebek yönteminden farklı olarak sperm hücresi mikroskopik yöntemlerle yumurta hücresi içine aktarılır. Yumurta klasik yöntemdeki gibi kendi kendine döllemez, dışardan yardım edilir. Bu aşama dışında tüp bebek tedavi aşamaları her iki yöntemde de aynıdır. 

5 AŞAMADA BEBEK TEDAVİSİ
Tüp bebek tedavi yöntemleri farklı kaynaklarda farklı şekillerde anlatılabilir. Kimi kaynakta iki aşama birleştirilmiştir ya da tek seferde anlatılmıştır. Aşamaların sayısı farklı gösterilebilse de her aşamanın her merkezde uygulanış biçimi aynı olmaktadır. Biz aşamaları 5 kısımda anlattık. 

AŞAMA: İlk muayene ve doktorla tanışma.
İlk aşama doktor ile tanışma, tedavi ile bilgi alma ve adayların kendileri hakkında bilgi vermesi ile geçer. Doktor çifte, geçirdikleri tedavileri, genel sağlık sorunlarını, doğum hikayelerini, alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını sorar. Bu bilgilere göre bir tedavi planlanır ve doktor ile çift gelecek aşama için gün belirler. 

AŞAMA: Yumurtalıkların uyarılır, yumurtalar toplanır.
2. aşamada ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaç tedavisi anne adayından daha çok sayıda yumurta elde etmek içindir. Bu sebeple yumurta geliştirici ilaçlar uygulanır. Çok sayıda yumurta oluşturulmaya çalışılmasındaki amaç çok yumurta elde etmektir. Çok yumurta ile, embriyo oluşturmak ve kaliteli embriyoların aralarından seçilip transfer işleminin başarı oranını arttırmaktır. Bundan dolayı da birden fazla yumurta oluşturmak için ilaç tedavisine başvurulur. 

AŞAMA: Yumurtaların toplanması.
3. aşamada gelişmiş olan yumurtaların toplanması gerçekleştirilir ve laboratuvarda döllenme için muhafaza edilir. Aynı zamanda baba adayından da sperm örneği alınır. Sperm alınamayan erkeklerden ise mikro TESE yöntemi ile sperm alınabilmesi mümkündür. 

AŞAMA: Döllenme gerçekleştiriliyor.
Artık 4. aşamada toplanmış olan yumurtalar ve alınan sperm örnekleri ile döllenme (fertilizasyon) işlemine başlanır. Döllenmiş olan yumurtalar laboratuvarda muhafaza edilir. 

AŞAMA: Embriyonun rahim içine aktarılıyor.
5. aşamada laboratuvar koşullarında muhafaza edilen döllenmiş olan yumurtalar rahim içerisine tranfer edilir. Bu uygulama yaklaşık olarak 5-10 dakikada tamamlanır. Tamamen ağrısız bir uygulamadır. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurtalar 3 gün kadar muhafaza edilir. Ardından da transfer işlemi gerçekleşir. Artık bu aşamadan sonra yapılacak iş, gebelik testidir. Transfer ardından 12 gün sonra test yapılır. Bu şekilde gebeliğin oluşup oluşmadığı tespit edilir. 

Ayrca Bknz: http://www.centrumtupbebek.com/tup-bebek-asamalari.html 

KISACA AŞAMALARIN SÜRELERİ: 

Birinci Aşama: Bir günde tamamlanır. 

İkinci Aşama: Kararlaştırılan günde ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamanın süresi de 15 gündür. 

Üçüncü Aşama: 3. aşamada yumurta toplama işlemi vardır. Yumurtaların toplanması da yarım saatte tamamlanabilen bir işlemdir. Yumurtalar toplandıktan sonra anne adayı 2 saat hastanede dinlenebilir. Ardından da evine ya da işine dönebilir. Hastanede kalmasına gerek yoktur. Bu sırada bir yandan döllenme uygulaması yapılır ve döllenmiş olan yumurtalar muhafaza edilir. Muhafaza edilen yere ''inkübatör'' denir. 

Dördüncü Aşama: Yumurta toplama uygulamasından yaklaşık olarak 2-3 gün sonra yeniden tüp bebek kliniğe gidilir. Bu aşamada rahme embryo transferi gerçekleştirilecek. Transfer işlemi oldukça kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 5-10 dakika sürer. İşlem sonra tekrar hastanede bir süre dinlenip normal yaşantınıza dönebilmeniz mümkün. 

Bu aşamaları atlattıktan sonra anne ve baba adayı bir süre özgürdür. Transfer yapıldıktan 12 sonra gebelik testi yapılır ve tedavinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı anlaşılır. gebelik testi için merkeze gitmek şart değildir. Yakınlardaki bir sağlık kuruluşu da gebelik testini yapacaktır. Her yerde aynı şekilde bu test yapılır.

Adetin kaçıncı günü tüp bebek tedavisine başlanır?
Tüp bebek tedavi yöntemlerinde yumurta geliştirici tedavi çoğunlukla adetin üçüncü gününden itibaren başlamaktadır. Fakat adetin 2.-5. günü arasında da bu tedavi başlayabilir. Yumurta baskılama tedavisi ise bu süreden daha önceden başlar ve çoğunlukla -uzun protokol tercih edilecek ise- adet başlamadan bir hafta evvel başlar. 

Tüp bebek aşamaları merkezden merkeze değişkenlik gösterir mi?
Tüp bebek tedavisi, anne ve baba adayının yaşına, hormonal durumuna, kısırlığa yol açan altta yatan sebebe göre tedavi yaklaşımı ve protokoller, uygulunan ilaçlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak tüp bebek aşamaları sıraladığımız gibidir. Bu aşamalar, temel aşamalardır ve merkez merkeze değişkenlik göstermezler.
Kaynak: http://www.centrumtupbebek.com/tup-bebek-tedavisi-ne-kadar-surer.html

Rüyada Siyah kedi görmek ne anlama gelir?

Rüyada kedi görmek genelde iyi olarak yorumlanmaktadır. Kedi hizmetçi olarak yorumlanır ya da o kedi ev halkından biridir. Kediyi kötü karakterli ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Ceren Hindistan üçüncü eş oldu!
 
'Kolay erişim yasağı' Meclis'ten geçti
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Saç ekimi nasıl uygulanır?
Doç. Dr. Erdem Güven saç ekimi hakkında bilgi verdi.
Milyonların borcu siliniyor
Genel Sağlık Sigortası borcu olanların yüzünü torba yasa güldürdü. Gelir ...
Türkiye artık kendi ilacını üretecek
Sağlık Bakanlığı, başta kanser olmak üzere antibiyotikler gibi çok fazla ...
Acilde 'sürpriz fatura' geliyor..
'Hastalar artık ücret ödeyip ödemeyeceğini acil servisten çıkışta öğrenecek' ...
 
 
TUS ve DUS yapıldı
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Sonbahar Dönemi ve 2014 Diş ...
Saç ekimi hakkında bilmedikleriniz
Estecenter Plastik Cerrahi ve Saç Ekimi Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ...
Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme
Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisinde beslenme hakkında bilgi verdi.
Ramazan'da bu 8 hatayı yapmayın!
Siz siz olun Ramazan'da bu sekiz yanlış alışkanlığı yapmayın. İşte iftar ...
 
 
Dünyada obez sayısı artıyor
Dünyada obez ve aşırı kiloluların sayısının 2,1 milyara ulaştığı, hiçbir ...
Bu bitkiler hem polüler hem şifalı
Bu bitkiler hem polüler hem şifalı
O marka GDO'lu çıktı, toplatılıyor!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Milupa Aptamil Sütlü Tahıl Karışımı” ürününde GDO tespit etti.
Gözünüz bu yüzden bozulmasın
Gözünüz klima yüzünden bozulmasın. Peki bunu önlemek için neler yapmalı?
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• AK Parti
• CHP
• çözüm süreci
• akp
• Şırnak
• davutoğlu
• asker
adssad