Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cuma   Cumartesi
16 / 27 °C 15 / 26 °C 12 / 25 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (7 Haziran 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (7 Haziran 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (7 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
7 Haziran 2013 Cuma - 09:13

Taşeron işçiler son dakika haberleri (7 Haziran 2013) Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten sözleşmeli kadro istiyor. Belediye sözleymelilerin kadroya geçirileceğini belirten taşeron işçiler, sözleşmeli personel ile farklarının bulunmadığını, çalıştıkları şirketlerde iş garantilerinin olmadığını söylüyor! Taşeron sistemi Türkiye'de ömür törpüsü haline geldi! Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan taşeronlar, bazı sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine isyan ederken kendilerin aldığı ücretle yaşamanın imkansız hale geldiğini belirtiyor.

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Şikayetlerin yoğunlaştığı Erciyes Üniversitesi'nde, taşeron işçiler üniversite yönetimini suçluyor. Bazı sözleşmeli personelin özellikle de sekreterlerin kadroya alındığını iddia eden taşeron işçiler, daha ağır işlerde çalışan taşeron personelin ise dışlandığı görüşünde.

Üniversitenin tıp fakültesin de de benzer şikayetler var. Tıp fakültesi yönetiminin, personelin çoğunun bir şekilde ek gelir elde ederken, taşeronların bu ek ödemelerden yararlanamadığını belirtiyor.

Şikayetleriniz için haber yorum bölümünü kullanabilirsiniz. 

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.

Rüyada Hac görmek ne anlama gelir?

Rüyasında mevsiminde hacca gidip, ibadetlerini  şartlarına uygun bir şekilde yerine getirdiğini görmek istikamet güzelliğine, korkudan emin olmaya, borçları ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
-Maaşını veriyorum - Al paranı dağıl
 
Beşiktaş son dakika transfer haberleri 7 Haziran 2013
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 31   Onay bekleyen 1  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
hakki yenen
26 Haziran 2013 Çarşamba 10:27
taşaronda çalışanlar sesinizi başbakana duyurmak için toplu imzalı dilekce yazalım daha fazla çalışan taşaron işcisini görmezden gelemezler bizim hakkımızı versinler kadro kadro
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mahinur
26 Haziran 2013 Çarşamba 10:25
taşaronda çalışanlar sesinizi başbakana duyurmak için toplu imzalı dilekce yazalım daha fazla çalışan taşaron işcisini görmezden gelemezler bizim hakkımızı versinler kadro kadro
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taseron
8 Haziran 2013 Cumartesi 18:19
ben bılgı ıslem cıyım tıbbı dokumasyon sekreterını yanımda ben yetıssdırıyorum herseyı ben ogretıyorum cunkı okulda bunu ogretmıyolar geldıgınde bıseyı bılmıyolar ama sonra o alıyo 2500 ben alıyorum 750 yanlıs anlamayın bende kps gırdım ama bolumum farklı oldugu ıcın kadrolu degılım pekı sayın adalet ve kalkınma partısı soruyorum sıze ... lutfen adalet bunun neresınde... benım tavsıyem buısı bılen bılgı ıslemcıler bellı bır sınavdan gecıp kadroya alınabılırler cunkı zaten ısı bılıyolar ve acıkda var bıransı olmadıgı ıcın gıremıyolar bırılerı buna bır cozum bulsunn...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
tasoran
8 Haziran 2013 Cumartesi 18:12
bu ulkede ıssızlık azalmıs arkadaslar busene su kadar ınsan ssklı olmus dıolar cunkı taseron var nasıl olsa heryıl gırdı cıkdı gosterıyolar boylece yenı ssklı sayısı sukadar sıyolar desınler bakalım bızde sandıkda gırdı cıkdı yapalım bakalım ozaman neler olacak ama kıomse unutmasın verdıgı sozu arkadslar ... saakın unutmayın.. bunlarıı..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
inş
7 Haziran 2013 Cuma 23:37
bekleye bekleye bir hall olduk yeter maşımızı devlet ödüyor başımızda herkes patron anlamadım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100

7 Haziran 2013 Cuma 22:18
eskiden ağa vardı hızmeker vardı yeni cagda patron işveren var işcinin adı taşaron diye degişti sayın ba kanım yapmış oldugunuz işin kölelikten farkı varmı.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
şahin koç
7 Haziran 2013 Cuma 21:42
sayın başbakanıma sesleniyorum biz okuldataşaron işçisiyiz bizim 11 ay çalışıyoruz bize tşron ve okul7 ay parası veriyor sayın başbakanım buna bir çare bulmanızı rıca esiyorum buna sadece siz dur diye bilirsiniz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100

7 Haziran 2013 Cuma 21:35
okulda çalışıyorum taşaron işçisiyim 2 ayımı kesiyorlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%88 %13
şahin koç
7 Haziran 2013 Cuma 21:34
yeter iz bu iskenceyle canımıza yeti
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
bada
7 Haziran 2013 Cuma 19:28
kadro gelmez sadece haklar verilsin olay bu kadar....
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%67 %33
taşören
7 Haziran 2013 Cuma 19:22
hiç bir şekilde inancım kalmadı kendilerinin sorunları birgecede meclisten geçiyor siz devlet anasınız nasıl biz açken siz rahat olabiliyorsunuz o koltukta oturuyorsanız hakkını verin yeter artık ev kirası yakıtla bitti maaş biz açızzz aç nerde hak nerde hukuk vijdan varmı sizde hani haziranda düzelecekti neden hala düzelmedi inanmıyorum ve sizi allaha havelediyorum
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
adı yok
7 Haziran 2013 Cuma 19:01
başbakanık ta taşron olsun da görelim başbakan ekmek yin fiyadını bilmiyo ki bizim alimizden anasın başbakan bizim gibi askeri ücret alsın
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
gülsüm
7 Haziran 2013 Cuma 17:39
bakanım ne olur duyun artık sesimizi biz sizden sadece hakkımız olanı istiyoruz bizide kadroya alın bizi sırtımızdan yıllarca ekmek firmalar sesimizi çıkarmadık ama bari siz dur deyin bu adaletsizilige
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
samet
7 Haziran 2013 Cuma 17:13
aynı haberi yayınlayıp durmayın
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
yilmaz
7 Haziran 2013 Cuma 16:04
yeter artık bu zulum ne olur sesımızı duyan yokmu kurtarın bizleri taşeron belasında
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%90 %10
tugba
7 Haziran 2013 Cuma 15:57
asgari ucretle maaş alıyorum taşeronum sayın bakanım benım aldıgım maaşla birhafta geçinemez bile sözleşmeli belediye elemanına kadro diyor o zaten kadrolu gibı maaşıvar önemli olan hastanelerde belediyelerde devlet kurumlarında sözleşmesi olmayan çalışana taşerona kadro veriiiiin. Seçimlerde tepkimi oyyyyy olarak gösterecegim.SİZLERDE GÖSTERİN TAŞERON SEÇİMDE OY KULLANIYOR SAYIN BAKANIMM.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
nisa senin karnın tok sanırım
7 Haziran 2013 Cuma 14:27
ayıp ya ARTIK BİZİDE GÖRÜN YA KADRO İSTİYORUZ
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
TAŞERON
7 Haziran 2013 Cuma 14:18
SEVGİLİ HABERA EKİBİ MART 2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAPANACAK OLAN BELEDİYELERDE VE İL ÖZEL İDARELERİNDE ÇALIŞAN VE SEÇİMLERİN HEMEN AKABİNDE MUHTEMELEN SÖZLEŞMELERİ YENİLENMEYİP İŞSİZ KALACAK OLAN BİNLERCE TAŞERON İŞÇİNİN DE DURUMUNU GÜNDEMİNİZE ALMANIZI RİCA EDİYORUM ÇÜNKÜ BU DURUM KÜÇÜMSENEMEYECEK GÖZ ARDI EDİLEMEYECEK KADAR CİDDİ BİZLERLE İLGİLİ HER GÜN YAPTIĞINIZ HABERLERE BU KONUYU VE İMZA KAMPANYASINI DA HATIRLATARAK DEVAM ETMENİZ TEMENNİSİYLE HAYDİ ARKADAŞLAR İMZA KAMPANYASINA http://www.tidef.org.tr/imza/index.php
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
7 Haziran 2013 Cuma 14:15
ya bu haberleri zaten biliyoruz yeni gelişme yokmu bizlere yeni haberlerden bahsetsinler ısıtıp ısıtıp aynı haberleri vermeyin lütfen iyiden iyiye suyu çıktı bu işin olacak yada olmayacak dalgamı geçiyor bunlar yeterrrrrrrrr
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mehmet akif
7 Haziran 2013 Cuma 13:53
ya bu nasıl bi site aynı haberi tarih değiştirip değiştirip yeni habermiş gibi yayınlıyorlar. kimse umut tacirliği yapmasın. böyle haberde olmaz habercilikte olmaz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ali han
7 Haziran 2013 Cuma 13:06
Kımdem tazminatı yılık izin bunların, hepsi hikaye arkadaş bu maaşla bizler açkalıyoruz onun için kadro diye bağıra bağıra sesekalmadı elbete bu işin seçim zamanı gelir sandıkta görüşürüz ey hükümet...........
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%90 %10
taşeron
7 Haziran 2013 Cuma 12:28
iyice kafa yapmaya başladınız!!!!!
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
AÇ TAŞERON
7 Haziran 2013 Cuma 12:11
BUNLARN DERDİ TAŞERONUN DURUMUNU DÜZELTMEK DEĞİL TAŞERONU PEŞKEŞ ÇEKİKLERİ PARA BABALARINA YASA ÇIARTMAK BU SÖYLENİLEN HAKLAR ZATEN VAR AMA UYGULAMA YOK BAKAN BOŞ KONUŞUYOR BUNLARA BİR DAHA OY YOK BİTİ ARTIK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
kamala77
7 Haziran 2013 Cuma 11:51
ya arkadaşlar bende bir taşeron kölesi olaraktan diyorum ki bu dünyada adalet yooooook boşuna uğraşmayın bizim hiç bir hakkımız olmayacak ve asgari ücretle sürüngenleri oynamaya devam kadro yok ezilmeye devam başka da ne diyeyim eşimde de taşeron şirkette çalışıyo yol paralarını genel sekreter tasarruf adı altında kesti ben bunu bimere şikayet ettim çsbakanlığına mesaj olarak yazdım hiç ilgilenen yoooook hangi haktan konuşuyorsunuz ben anlamıyorum işçi memur tencere tava çıkıyo meydana neden çünkü arkamda dağ gibi devlet var diyo bana kimse bir şey yapamaz sendikayı dökerim buraya diyo paşalar gibi de oturdugu yerden 2500alıyo koyuyor cebine bizim arkamızda kim var hangi devlet hangi sendika var boşun uğraşmayııııııın...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
VURAL
7 Haziran 2013 Cuma 11:37
KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİN SÖZLEŞMELİLERDEN HİÇBİR FARKI YOK ARTIK ŞİRKETLER BOŞ SENET İMZALATIYOR HALE GELDİ NE OLACAK BÖYLE KÖLELİK BU KORKU VERİYOLAR ASGARİ ÜCRET İÇİN
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
SERKAN
7 Haziran 2013 Cuma 11:36
YA KURUMLARDA 5-6 YIL ÇALIŞIPTA İŞTEN ATILAN TAŞERONLAR GERİ ÇAĞRILACAKMI HEPSİ???
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
adalet
7 Haziran 2013 Cuma 11:34
arkadaş eğer benim sorunun tbmm kapanmadan çözülmese ben ağzıyla kuşda tutsalr inanmam hiçbir şeyi değiştirmez yalan sözlere karnım tok artık
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%75 %25
adalet
7 Haziran 2013 Cuma 11:34
arkadaş eğer benim sorunun tbmm kapanmadan çözülmese ben ağzıyla kuşda tutsalr inanmam hiçbir şeyi değiştirmez yalan sözlere karnım tok artık
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%75 %25
nisa
7 Haziran 2013 Cuma 09:44
ya bu haber nezaman olacak kadro istemiyoruz daha önceden yapılmış bu hata eskiden alınmış kadroya görüyoruz cahil insanları 2 yıl önce emekli olur diyolar şimdi gidince 2 yıl sonra önce kurumlardaki gerekmez memurlara düzenlme gelsin yaşı dolanlar boş işgal etmesin devletimize zararı çok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%71 %29
çıplak vatandaş
7 Haziran 2013 Cuma 09:39
yazık bizim halimize, bu devlet halimizden anlamaz ne kadar ugraşırsak ugraşalım bu devlet bizi anlamaz dertleri cep doldurmak başka bir şey deil. 4 çocuk yap diyor ne ile yapalım ondan bahseden yok.yazık size bu kadar hak yiyenin sonu iyi olmaz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%99 %1
TEŞERON KÖLE
7 Haziran 2013 Cuma 09:38
TEŞERON İŞÇİ MİLİEĞİTİMDE ÇALIŞAN TEŞERON İŞÇİ ONGUN SONRA TAŞGİBİ ORTADAKALACAK BUNA KİMLERIN ADALETİ BİRÇARE BULACAK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
-Maaşını veriyorum - Al paranı dağıl
Adana'da yaşanan Gezi Parkı protestolarında eylemciyle polis arasında ...
Erdoğan geri adım atmadı
Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanında kendisini karşılamaya gelen 10 binlerce kişiye hitap etti.
Binlerce kişi Erdoğan'ı karşıladı
Sosyal medya üzerinden organize olan 10 binlerce kişi Erdoğan'ı karşılamak ...
Gazi Mahallesi müdahalesinde 1 kişi yaralandı
Gazi Mahallesi'nde protesto için toplanan gruba polis müdahale ettiği ...
 
 
Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan hareketliliği
Başbakan Erdoğan'ı karşılamak için Atatürk Havalimanı'nda hareketlilik başladı...
Taksim'deki konser iptal
Taksim'de Ünlü sanatçıların katılarak vereceği konser organizasyonu anma etkinliğine dönüştürüldü.
Feyzioğlu Cumhurbaşkanı ile ne konuştu?
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Gül ile Gezi ...
Başbakan Erdoğan'a Tunus'ta protesto
Başbakan Recep Tayip Erdoğan resmi bir ziyaret için bulunduğu Tunus'ta ...
 
 
Başbakan'ın Gezi açıklaması ne zaman?
AB Bakanı Egemen Bağış Başbakan Erdoğan'ın yarın açıklamada bulunacağını söyledi.
Tokat 3.8 ile sarsıldı
Tokat'ta saat 16.51'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Kılıçdaroğlu'ndan referandum önerisi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a yüklenerek Gezi Parkı ...
Çarşı'dan, destek verenlere teşekkür
Beşiktaş’ın taraftar Grubu Çarşı, Gezi Parkı protestolarının 10. gününde ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• AK Parti
• şehit
• galatasaray
• kongre
• çözüm süreci
• Cizre
• ankara haberleri
• Şehit haberleri
adssad