Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   YAŞAM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Pazar   Pazartesi
6 / 17 °C 6 / 17 °C 5 / 18 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Haziran 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Haziran 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
5 Haziran 2013 Çarşamba - 09:13

Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Haziran 2013) Taşeron İşçi Dernekleri Federasyonu, taşeron sistemi bitirmek için yeni bir imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar binlence kişi, bakanlığa göndermek için online imza atıyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmasına göre, şu anda her yıl girdi çıktı yapılması nedeniyle kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin sorunu çözülecek.

Dersim’de FEDAŞ İl Müdürlüğü’nde taşeron olarak çalışan AKSA elektrik dağıtım şirketi bünyesinde çalışan 27 taşeron işçinin işine son verildi. Bugün FEDAŞ'ta çalışan 97 taşeron işçisi işten atılan arkadaşlarına destek olmak için iş bıraktı. ;

AKSA elektrik dağıtım şirketinin nizamiyesinin önünde bekleyen işçilere EMEP. HDK, KESK ve işçi sendikaları destek verdi. Bu kurumlardan oluşturulan heyetle kurum müdürü arasında yapılan görüşmeden olumlu sonuç alınamadı.

Görüşmelerden olumsuz sonuç alınması üzerine işçiler nizamiyeden müdürlüğe “AKP şaşırma sabrımızı taşırma”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “FEDAŞ işçisi yalnız değil” sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sonrası bir konuşma yapan DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman İstanbul’daki elektrik işçilerinin mücadelesini hatırlatarak “Bugün işçi arkadaşlarımız buna sesiz kalmayacaklardır ve biz biliyoruz ki 31 Mayısta başlayan direnişler taşeronlaştırmaya, özelleştirmeye, güvencesiz çalışmaya karşı mücadeleye, işçilerin eylemine dönüşecektir. Türkiye bunlarla sallanacaktır. Adana’da, İstanbul’da, Ağrı’da, Diyarbakır’da yürüttüğümüz direnişleri kazandık. AKSA ya bağlı çalışan arkadaşlarımız gibi Türkiye’nin bir çok ilinde buna benzer iş çıkarmalar oldu ama biz mücadele sonucu bütün arkadaşlarımızın işe geri dönmesini sağladık. Burada da atılan işçi arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten sözleşmeli kadro istiyor. Belediye sözleymelilerin kadroya geçirileceğini belirten taşeron işçiler, sözleşmeli personel ile farklarının bulunmadığını, çalıştıkları şirketlerde iş garantilerinin olmadığını söylüyor!

Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu.

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.Taşeron işçilere kadro için yapılacak düzenleme talepleri ayyuka çıkmış iken hükümet şimdilik bu haykırışları görmezden geliyor. Taşeron işçilerden gelen binlerce yoruma bakıldığında taleplerinin ne kadar haklı olduğu gün gibi ortada iken, taşeron işçilerin kadro taleplerini ve seslerini duyurmaya devam edeceğiz.

Taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimiz ise yorumları ile seslerini bu sayfalardan duyurmaya devam edecek.

Kamuda çalışan ve sorunları bir türlü bitmeyen binlerce taşeron işçi seslerini duyurmak ve sürekli 'müjdecilik' haberleriyle kandırılmak istemiyor. Seslerini duyrmak isteyen taşeron işçiler, Giresun’dan sonra 2. mitinglerini Sivas’ta gerçekleştirdi.

Miting ilk olarak mehter takımının konseri ile başladı. Taşeron işçi Bahattin Yaşar, bestelediği 'Kadromuzu İstiyoruz' isimli şarkısıyla büyük alkış aldı.

Mitinge Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Kürşad Ergün, Kamu-Sen İl Temsilcisi Muzaffer Karadağ, Türk-iş İl Temsilcili Zeki Ekici, Sağlık-Sen İl Başkanı Efe Zileli ile KESK Şubeler Platformu adına Elif Karadeniz de katılarak destek verdi.

Rüyada Cacık görmek ne anlama gelir?

Rüyada cacıkla ilgili bir şey görmek, başınızdan geçecek bir olay yüzünden üzüntü duymaya dalalet eder. Rüyada cacik yaptığını ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Galatasaray son dakika transfer haberleri (5 Haziran 2013)
 
Fenerbahçe son dakika transfer haberleri (5 Haziran 2013)
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 24   Onay bekleyen 6  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
taşeron
18 Haziran 2013 Salı 13:30
taşeron işçileri haklarına net olarak nezaman kavuşacak 30 haziran deniyor herşeyi oy olarak göz önünde bulundurulması olarak görsünler kadro hakkıdır alınmaz verilir taşeronu ezemye degil hak edilen eşit işe eşit haklarla mücadele edilmesi gerek dönersermayer verilsin sayın bakan çelik
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
yurdal tekel
9 Haziran 2013 Pazar 22:01
emek yenmez
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
gururlu _genç
9 Haziran 2013 Pazar 18:49
bunyamın kara adlı arkadas yorumu super yapmıs ben daha yorum yapmasamda olur sız hala ınanıyrmusunuz orda bı arkadas tsk ederız hukumetımıze dıyor neyın tsk u ıse ben anlamadım anlayan varsa yazsın
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Bünyamin Kara
6 Haziran 2013 Perşembe 13:57
Bunlara yazıklar olsun diyiyorum ne diyeyim 3 yıldır bizleri kandırıp oyalıyorlar bunların bir şeyler yapacagına inanmıyorum benim gibi taşörön fırmada calışan ve asgari ücretle çalışan kardeşlerim gelin bunlara oy vermeyin gecersiz oy kulanın nerden bakasan aylelerle beraber nerden baksanız 4 miliyon kişi demek bunlar oy vermesin gecersiz oy kulanın bizim sesimizi başka türlü onlara aktaramayız
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%88 %12
GURURLU TAŞERON.
6 Haziran 2013 Perşembe 12:10
4/b'lileri kadroya alıyor taşerona bişey yok.daha öncede aynısı yapıldı.bunlar öyle zeka özürlülerki bunlara nasıl oy verilmiş anlamıyorum.4/b'lileri kadroya alacağına taşeronları 4/B'YE alsanıza İNSAN EVLATLARI....hangi taşeron çalışanı bu hükümete oy verirse bilsinki çoluk çocuğunun geleceğinin önüne taş değil beton duvarı koyuyodur.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%87 %13
bahtiyar
6 Haziran 2013 Perşembe 08:55
çok değerli arkadaşlar kım neye değer veriyorsa bizde ona değer vereceğiz mileet vekıllerın tuzu kuru onlar yedikleri önünde yemedikleri arkasında o yüzden kim bizi gözetirse bizde onun arkasında olalım ben çok koyu akp li yim ama şu andan itibaren oy yok 8senedir çalışıyorum hep aynı senaryo
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%94 %6
taşeron
6 Haziran 2013 Perşembe 07:19
sayın başbakanım bizler okullarda çalışan tpç degil şirket elamanıyuız neden hale bir çözüm bulunamadı anlayamadık illa sokaklaramı dökülelim sadece somut bir cevap ve nezaman
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%93 %7
malatyalı taşeron
5 Haziran 2013 Çarşamba 20:05
arkadaşlar taşeron işçinin durumu belli akp adalet partisi artık degil kadrolu işçinin aldığı 3 binliranın 3 te birini taşerono vermiyor ve vermezde nediyorlarsada yalan sandıkta soralım hesabını haram olsun onlara verdiğimiz oy
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taner
5 Haziran 2013 Çarşamba 19:57
burda kadro istememiz bazılarının zorlarına gidiyor. belediye sözleşmelerine kadro verilince neden sesiniz çıkmıyor. onlarda sınavsız sözleşmeli girmedimi?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%96 %4
özkan timur
5 Haziran 2013 Çarşamba 19:36
hükümet neden 2 milyar lira tazminat ödemeyi göze alıyorda taşeron işçilerini kadroya almıyor.iş güvencemiz olması birilerini rahatsız ediyor.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%91 %9
payidar
5 Haziran 2013 Çarşamba 18:36
bizler TYÇP okullarda hizmetli olarak çalışıyoruz. Her sene dalga geçer gibi kura çektiriyorlar. sanki 2000 tl maaş veriyorlar. verdikleri 774 tl. sonra 3 ay boşlukta cabası.daha yazmak istemiyorum. halimizi anlayan anlar.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%93 %7
tarık
5 Haziran 2013 Çarşamba 16:25
arkadaşlar tek çözüm kadro diyorsunuz siz oraya torpillen birilerin yardımıylan geldiniz şimdide tuturmuşsun bir kadro peki binlerce ünüversteli ne olacak sizler ancak duygu sömürüsü yapıyorsunuz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%14 %86
tarık
5 Haziran 2013 Çarşamba 16:25
arkadaşlar tek çözüm kadro diyorsunuz siz oraya torpillen birilerin yardımıylan geldiniz şimdide tuturmuşsun bir kadro peki binlerce ünüversteli ne olacak sizler ancak duygu sömürüsü yapıyorsunuz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%14 %86
ruzgar
5 Haziran 2013 Çarşamba 14:51
http://www.tidef.org.tr/imza/index.php Taşerona Destek imza kapanyası
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%94 %6

5 Haziran 2013 Çarşamba 14:47
ÖLME EŞEĞİM ÖLME
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%93 %7

5 Haziran 2013 Çarşamba 14:47
NEREYE KADAR BU YALAN
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
AHMET
5 Haziran 2013 Çarşamba 14:02
sayın tayıp erdoğan bizde hakımızı almak için eğlem yapmamız lazım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
mısafır
5 Haziran 2013 Çarşamba 13:50
yeter artık bız artık taşeron olmaktan cıkalım kadro ıstıyoruz ö g g
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ünüversiteli yemek dağıtım taşeronu
5 Haziran 2013 Çarşamba 12:36
çoooook acı var erciyes ünüversitesinde torpil ayyukta burda adelet yokmu 10yıldır asgeri ücretli çalişiyok 1 serkreter kotron alıyo aynı kurumda 1800 maaş alıyo bu zülmü sonladırcak yokmu
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
aç kalmış taşeron
5 Haziran 2013 Çarşamba 12:31
biz ünüversite mezunuyuz erciyes üniversitesınde devlet destekli bir zorbalık var sekreterler lise mezunu teknisyenler bu insanlar torpilerle kanunsuz olarak hak yenerek sözleşme verildi yıllardır emek veren 1o ve üstü 1 yılık sekreter 2 yılık farklı alan mezunları bizi emeğimizi hiçe sayan ünüversite yüneticileri kodroya aldı bunlar her fırsatta tafır ve davranışlarıyla biz katroluyuz siz ve emeğiniz öneli değil değil bizim arkamız sağlam tavırlarıyla aşyalamakta bu zülmü durduracak bir müslüman yokmu
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
TAŞERON İŞÇİ
5 Haziran 2013 Çarşamba 11:33
vereceğiz dediğiniz haklar kadrolularla hemen hemen aynı gibi görünüyor ama ali cingöz oyunları var taşeron firmaları neden aradan çıkarmıyorsunuz neden Kadro vermiyorsunuz ALDATMA VE KANDIRMAYA devam diyorsunuz OY yok size bye byee
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%96 %4
kibar
5 Haziran 2013 Çarşamba 11:16
neolacak taşörenlerin hali sayın başbakanın tekçare çözüm
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%88 %12
taşeron
5 Haziran 2013 Çarşamba 11:01
tek çözüm kadro hakkımızı alana kadar susmayacağız
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
Hakkı Yenen Taşeron
5 Haziran 2013 Çarşamba 10:36
İktidar partisi Belediye sözleşmelilerine kadro verip kamuda memur gibi çalıştırdığı insanları(taşeron işçi) görmezlikten gelmesi ve düzenleme adı altında bir takım kandırmacalar yapmaya çalışması kimsenin gözünden kaçmıyor.Bu yaklaşım tarzı, bu mahkeme kararlarını görmezden gelme Taksim gezi parkı gibi, birikimim patlaması ihtimalini ve riskini taşımaktadır. Bir an önce adaletli düzenleme yapılsın. Kadro verin rahatlayalım.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Miraç Kandili ne zaman ? En güzel Miraç kandili mesajları (2013)
Miraç Kandili ne zaman ? En güzel Miraç kandili mesajları..Miraç Kandili ...
Uyku yerine interneti tercih ediyorlar
İnternet, okul çağındaki çocuklarda olumsuz etki yapıyor.
Valilikten hizmet veremiyoruz açıklaması
İstanbul Valiliği, çıkan arbede ve eylemler sonucunda kamu hizmetlerinin aksadığını söyledi...
Gezi Parkı'nda sabahladılar
Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve Türkiye'ye yayılan eylemde, katılımcılar ...
 
 
Taksim eylemlerinin faturası ağır oldu
Başbakan Vekili Bülwnt Arınç, Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlerle başlayan ...
Okur'dan Doktor Öz'e taş
Gezi Parkı eylemlerine destek veren eski NBA yıldızı Mehmet Okur, ünlü ...
Miraç Kandili mesajları en yeni 2013 (Miraç Kandili)
Miraç Kandili mesajları en yeni 2013 (Miraç Kandili)Miraç Kandili mesajları ...
Miraç Kandili ne zaman? (2013 Miraç Kandili)
2013 Miraç Kandili ne zaman? Miraç Kandili ne zaman, Miraç Kandili 2013, ...
 
 
Alkolmetreye üflemeyen yandı
Trafik uygulamasında alkolmetreyi üflemeyen sürücünün ehliyetine 2 ıl süreyle el konulabilecek...
90'dan fazla gösteri gerçekleşti
İçişleri Bakanı Güler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin 48 ilde ...
Kaplumbağaların kabuklarının sırrı
Bilim adamları, uzun süren araştırmaları sonunda kaplumbağaların kabuklarının sırrını çözdü.
Fatmagül Survivor macerasını anlattı
Fatmagül Survivor macerasını anlattı
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• AK Parti
• galatasaray
• dizi
• fenerbahçe
• Şehit haberleri
• ankara haberleri
• kongre
• akp
adssad