Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cumartesi   Pazar
15 / 26 °C 15 / 27 °C 16 / 28 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (23 Temmuz 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (23 Temmuz 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (23 Temmuz 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
23 Temmuz 2013 Salı - 09:30

Taşeron işçiler son dakika haberleri (23 Temmuz 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin sorunları konusunda Başbakan Erdoğan'dan talimat aldıklarını açıkladı. Çelik, 1-2 ay içinde çalışmayı sonlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Taşeron işçilere müjde... Bir süredir tartışılan taşeron işçilerin ana işverene bağlanarak, aynı haklardan faydalanması konusunda planlanan düzenlemede nihayet çözüme yaklaşıldı. Konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan’la istişare ettiklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm konusunda Başbakan’ın kendilerine talimat verdiğini açıkladı. Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Burada basın mensuplarını sorularını cevaplayan Bakan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarını çözümü konusunda açıklamalarda bulundu.

BİRKAÇ AYA ÇÖZÜLÜR

Temmuz-ağustos ayı içerisinde alt işveren işçileriyle ilgili yaşanan sorunları minimize edecek düzenlemeler konusunda tekrar taraflarla bir araya geleceklerini kaydeden Bakan Çelik, “Yapılması gereken düzenlemeleri, 1-2 ay içerisinde sonuçlandırma hedefiyle gerekli açıklamaları yapacağız. İnşallah alt işverenin yanında çalışan kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları kaldırmış oluyoruz” diye konuştu. Çelik, açıklamasına şöyle devam etti: “Alt işveren diye tabir ettiğimiz taşeron işçileriyle ilgili gerçekten de önemli bir sorun yaşadığımızı, gerek sendikalar gerekse biz hükümet olarak ifade ediyoruz. ‘O halde niye çözmüyorsunuz?’ diye bir soru gelebilir. Yaklaşık 1.5 yıldır ben sayısını unuttum, bu kadar toplantılar yaptık. Ama tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. İşverenin alt işverene bakışında ve haklarında farklı değerlendirmeler, sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler var. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz var. O örgütlenme çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” Yapılacak düzenlemeler ile birlikte ayrıca taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

TÜRK-İŞ GÖRÜŞMELERDE MASADAN KALKTI

Dün hükümet ile kamu işçileri arasında da pazarlık görüşmeleri yarıda kesildi. Hükümet, ilk 6 ay için yüzde 10 zam isteyen yaklaşık 200 bin kamu işçisine; bu yıl için yüzde 4+3; gelecek yıl içinse yüzde 3+3 zam teklif etti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Çok üzgünüm. Mali disiplin, diyorlar. Benim verebileceğim bu” derken; Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Bu durumda konuşacak bir şey yok” diyerek masadan kalktı İşçilere hükümetin zam teklifini açıklayan Çelik, 2013 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4; ikinci 6 ayı için yüzde 3; 2014 yılının ilk ve ikinci 6 ayı için de yüzde 3’er oranında zam teklifinde bulundu. Kumlu ise ilk 6 ayda vergi nedeniyle işçinin maaş kaybının yüzde 6.32 kaybı olduğu durumunun altını çizdi.

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Taşeron işçilerin sorunlarının gündeme getirilmesi için HaberA ekibi verdiği sözü tuttu! Taşeron işçilerin sorunlarını dile getiren haber yorumları, birer birer listelenerek Meclis'teki milletvekillerine gönderdi. Taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili geri dönen MHP temsilcilerine, haber yorumlarından oluşan dosyayı ileten ekibimiz, Meclis kürsüsünden konunun gündeme getirilmesi için söz aldı.

Haber A, taşeron işçilerin sesi olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili her gün güncel haberleri derleyen ve bir şekilde konunun gündemde kalması için elinden geleni yapan haber merkezimiz, haber yorumlarını da Meclis'teki milletvekillerine gönderdi.

MHP TEMSİLCİLERİ GERİ DÖNDÜ

Meclis'te MHP'li temsilcilerle görüşen ekibimiz, haber yorumlarından oluşan dosyayı ve haberleri milletvekillerine iletti.

İKİ HAFTAYA KADAR GÜNDEME GELECEK

Dosyanın incelenmesinin ardından taşeron işçilerle ilgili Meclis'te genel bir değerlendirme yapacak olan MHP, kadro taleplerini dile getirecek.

SORUNLARINIZ İÇİN LÜTFEN HABER YORUM KISMINI KULLANINIZ

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

Rüyada Açılış görmek ne anlama gelir?

Rüyada herhangi bir yerin açılışını görmek veya orada bulunmak, ferah ve iyi günlere delâlet eder. Rüyada bir açılışta bulunduğunu ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Altın fiyatları ne olacak? Çeyrek altın fiyatı 23 Temmuz 2013
 
Taşeron işçi haberleri son dakika (23 Temmuz 2013)
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 13   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
TUGBA
23 Temmuz 2013 Salı 14:31
Aynı yazıyı temcit pilavı gibı habire taşeronun oyalıyorlar ama artık yeter kadro yoksa bırlık olun ailelerinizi ikna edin sandıkta taşeronun gucunu gorsunler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
belediye taşeronu
23 Temmuz 2013 Salı 12:00
biz bu ülkede kölelk sisteminin son bulmasını istiyoruz.taşeronlar gerek özel sektörlerdeki gerekse kamulardaki çalışanın büyük kısmını oluşturuyor.üstelik hiç özlük hakları olmadan ama bunun kulhaklarının sömürülmesi tarafıda var ve biz asla haklarımızı helal etmiyecez çektiğimizi bir allah birde ailemiz biliyor.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
23 Temmuz 2013 Salı 11:46
niçin yorumlar yok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
türkiye taşeron
23 Temmuz 2013 Salı 11:45
insanlar gerek taşeron firmalar gerekse kurumlar tarafından bütün hakları elinden alınmış bir biçimde sömürülerek çalıştırılıyorlar.bu insanlığa sığarmı devletimizin bu insanlara ihtiyacı var öyle ise kadro nerede bizi ancak kadro kurtarır ötesini kabul etmiyeceğiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
köle taşeron
23 Temmuz 2013 Salı 11:40
taşeronluk o ülkede insanların hiçbir özlük hakları olmadan kölelik sistemi ile çalıştırılmasıdır.biz bu düzenlemeleri kabul etmeyeceğiz bunlar köleliği süsleyerek modernleştirmeye çalışma gayretleri.bu böyle gitmeyecek.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
belediye taşeronu
23 Temmuz 2013 Salı 11:31
sizlerin bu yaptığı sadece sus payı ama yemezler.hangi eşitlikten bahsediyorsunuz.insanlar kurumlar ile sorun yaşıyor.bukadar insanın kamuda çalıştırılma gereği duyulmuşsa neden acaba az ücret aldıkları için elimizin altında olsunlar bir işin ucundan tutarlar diyemi yoksa gerçekten ihtiyaç olduğu içinmi eğer öyle ise sayın faruk çelik kadro niye sunmuyor sayın başbakana sayın başbakanımız niçin kadro vermiyor.kadro olmazsa bu düzenlemeleri asla kabul etmiyeceğiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
hasan
23 Temmuz 2013 Salı 10:56
arkadaşlar bunlar ançak hepimizi kandırmak için bir takim laflar söylerler ama taşeron işçileri kendi haklarini hiç kimseye helal etmez
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%86 %14
sağlık taşeronu
23 Temmuz 2013 Salı 10:48
taşerona seçime kadar kadro gelmezse 76 milyon seçimlerde mevcut hükümeti tanımayacak
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%79 %21
rico
23 Temmuz 2013 Salı 10:39
neymiş maaşını alamayan işçiye asıl iş veren en geç 30 gün içinde ödeme yapacakmış siz 1 gün maaşınızı geç alında göreyim ben sizi düzenleme adı altında adam kandırmaca bu yemezler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100

23 Temmuz 2013 Salı 10:31
sorunlarımız sadece bunlar değil ki. Taşeron firmalar bizim sadece kağıtta çalıştıranımız ama gerçekte öyle değil. Dolayısıyla bu düzenlemeler bizim sorunlarımızı çözmüyor. Biz eşit iş yaparken devlet memuru olmadığımız için üçte bir maaş alıyoruz, bunuda takdir eden taşeron değil kurumlar. İkramiye vs gibi hiç bir hakkımız yok, banka promosyonları yok. Türkiye Cumhuriyeti'nde yunan askeri gibiyiz. İşyerimde yine taşeron şirket değişmiş ve benden yeni sözleşmeyi imzalamamı ve evrak getirmemi istiyorlar. Özetle yetkililerin çözdük sandıkları konular sadece buzdağının görünen kısmı. Kadro istiyoruz... Çünkü o zaman birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarımızla eşit haklara sahip olabileceğiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
elıf er
23 Temmuz 2013 Salı 10:22
bız kadro dıyoruzz bunlar hala kucuk seylerı duzltmekle ınsanları kansırmaya calısmakla ugrasıyolarr ARKADASLAR BU ULKE EGER BIR HUKUK DEVLETIYSE YARGININ ASIL ISCI OLARAK KARAR VERDIGI CALISANLARA KADROYU VERMEYEN HUKUMATI BIZ TANIMIYORUZZ!!!!HERSEYIN CEVABINI ONCE SANDIKDA SONRADA YARDI ILE COZECEGIZZ GEREKIRSE DAHA UST MAHKEMELERE GIDECEGIZZ DAHA ONCEKI KARARLAR BIZE EMSAL TESKIL EDECEK ARKADASLAR HEP BERABER HAREKET EDELIMM
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
23 Temmuz 2013 Salı 10:13
Aynı işi yapıp, kadrolu personelin dörtde biri kadar ücret almanın neresi adil? Kadroyu bize bir hak olarak görmüyor iseniz, taşeron işçi çalıştırmayın! Yazık, insanların alın teri sözkonusu...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
TAŞERON
23 Temmuz 2013 Salı 10:13
Artık kadro istiyoruz oyalamayın taşeronun sablıyok insanca yaşamak içiç kadro yoksa akp ye oy yok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Taşeron işçi haberleri 23 Temmuz 2013
Taşeron işçi haberleri, Taşeron işçilerin durumu ne olacak? Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçi haberleri son dakika (23 Temmuz 2013)
Taşeron işçilere kadro, Taşeron işçiler son dakika, taşeron işçilerin ...
İŞKUR verilerine göre işsizlik sayısı!
Türkiye İş Kurumu Genel müdürlüğü tarafından 2012 yılının ikinci dönemine ...
Yunanistan'ın Ege'de füze deneme hazırlığı
Yunanistan'ın, Türkiye ile olan moratoryumun eylül ayında sona ermesinin ...
 
 
Gezi'nin palalı saldırganı uçağa binmedi
Gezi olaylarının Palalı saldırganı olarak tanınan Sabri Çelebi, Kazablanka’dan ...
Tanju Çolak AK Parti'den Urla adayı
Eski futbolcu Tanju çolak "Urla Belediye Başkanlığını ciddi olarak düşünüyorum" dedi.
MİT'ten "sosyal paylaşım sitesi" açıklaması
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığının, sosyal paylaşım sitelerinde ...
Konferansa PKK darbesi
Kürt Ulusal Konferansı'nın sonuncusunu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin ...
 
 
'Sahte hesaplara' suç duyurusu
Başbakan'ın avukatı, açılan "sahte Twitter hesaplarıyla" ilgili Ankara ...
Makilik alandaki yangın feribot yolunu kapattı
Makilik alanda çıkan yangından dolayı Feribot iskelesine giriş çıkışlar kapatıldı.
Ümit Boyner ayakta zor durdu
Sarp Turanlıgil'in cenaze töreninde Ümit Boyner gözyaşlarını tutamadı.
Öcalan'ın talebine bakanlıktan cevap!
Abdullah Öcalan basınla buluşma talebinde bulunmuştu. O talebe cevap Adalet Bakanlığı'ndan geldi.
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• şehit
• dizi
• Ankara
• çözüm süreci
• Cizre
• mhp
• Cizre
adssad