Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Çarşamba   Perşembe
20 / 29 °C 17 / 27 °C 14 / 27 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (20 Haziran 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (20 Haziran 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (20 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
20 Haziran 2013 Perşembe - 09:13

Taşeron işçiler son dakika haberleri (20 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!

Taşeron işçi yasası ne zaman çıkacak?

Gittikçe kördüğüm olup çözülmeyi bekleyen Taşeron işçiler artık umutlarını kaybetmek üzere. Taşeron işçilerin sesi olmaya devam eden Habera ekibi olarak kulislerde yaptığımız araştımalarda hükümetin konu ile ilgili çalışmalar yaptığı ancak açıklamak için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğu yönünde..

Ancak bıçağın kemiğe zaten dayalı olduğu taşeron işçiler kervanına Büyükşehir Yasası ile birlikte Mart 2014'te kapanacak belediye ve İl Özel İdarelerinde çalışan binlerce işçi sözleşmeleri biter bitmez acı zulüm işsiz kalmak korkusuyla karşı karşıya kalacakalar.

Normal şartlar altında sözleşmeler yenilenirse kimse işsiz kalmayacak ancak Büyükşehir yasası ile birlikte tüm belde belediyelerinde çalışan taşeron işçiler ilçe belediyelerine ilhak olacağından zaten mevcut kadrosu olan belediyeler sözleşmesi biten taşeron işçilerle herhalde yeni bir sözleşme yapmayacaklar.İşte asıl büyük risk ve korku bundan sonra başlayacak.

Taşeron işçileri bekleyen bu tehlike yalnızca belediyelerin kapanması ile değil zaten hali hazırda okullarda ve diğer kamu kurumlarında çalışan bütün sezonluk işçiler için de geçerli.

Taşeron işçilerin kadro mücadeleri sürerken adeta sahipsiz olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan kardeşlerimize ait gün geçmiyorki yeni haberler gelmesin.Zaten kronik hale gelen kadro alamama sıkıntılarının yanı sıra maaş alamayan, hatta aylardır düzensiz maaş alamayan, içeride alacağı üç kuruş için işini bırakamayan ve her şekilde çalışmaya mahkum kardeşlerimiz için vicdanların biraz daha hassas olması gerektiğini aynı zaman da da hükümetin bir an önce yapılan bu haberler vasıtası ile çözüm sürecini hızlandırmasını diliyoruz.

Habera ekibi olarak önceki gün Milas'ta hayatını kaybeden 6 taşeron işçi kardeşimize de Allah'tan rahmet, acılı ailelerine de sabır diliyoruz.

Tüm taşeron işçi kardeşlerimize sabır diliyoruz..

KADRO İSTİYORLAR

Okulların kapanmasıyla birlikte, alt işveren tarafından ya farklı yerlere kaydırılan ya da çıkışları verilen taşeron işçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kadro konusunda adım atmasını istiyor.

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin kangreni olan taşeronlaşmanın hala önü alınamadı. Taşeronlaşma giderek artıyor. Peki hükümet bunun önünü almak için neler yapıyor? Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan taşeron içinin neler istediğini 8 başlık altında belirtti.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.

Rüyada Ağladığını görmek ne anlama gelir?

Kişi kendisini rüyasında ağlarken görürse genelde iyiye yorumlanmaktadır. Bu anlamda rüyada ağlamanın da çeşitleri vardır ve rüyalar bunlara ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
2013 ÖSYM Lys sonuçları açıklandı TC Kimlik no ile sorgu
 
'Can beni porno kasetle tehdit etti'
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 25   Onay bekleyen 3  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
NECO
20 Temmuz 2013 Cumartesi 14:29
BURSA BBLDIY OTOBUS ISLETMESI TAIBIN YEGNINN DIYOLAR TASOREN DUYELIRMI
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
ramazan aksu
21 Haziran 2013 Cuma 22:27
ben sayın başbakanıma güvnyurum söz verdi olcak
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
Nİ YAZİ UZUNDURUKAN
21 Haziran 2013 Cuma 11:15
ARADAN AYLAR HATTA YILLAR GEÇTİ TAŞÖREN SORUNUNA HALA BİR ÇÖZÜM BULUNAMADI.AÇIK SÖYLÜYORUM HEPSİ OYALAMA KANDIRMACA DOST ACI SÖYLER BOŞUNA UMUTLANMAYALIM.GEREĞİNİ SANDIKTA GÖSTERELİM HALK OLARAK ARTIK BU HÜKÜMETİN ZENGİNİ KORUDUĞUNU GÖRELİM...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%80 %20
muhlis
20 Haziran 2013 Perşembe 23:55
YALAN YALAN YALAN ????????????????????
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
20 Haziran 2013 Perşembe 23:42
sağlık ta çalışan memurlar ile aynı işi yapan taşeronlarız,hakkımız olan kadroyu istiyoruz.bizi ararsanız meydanlardayız.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
iky
20 Haziran 2013 Perşembe 20:45
Seçime kadar kadro verilmezse , seçimde bunlara oy verenlere yazıklar olsun...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%83 %17
salim ulaş
20 Haziran 2013 Perşembe 18:28
SAYIN BAŞBAKANIMZIN ZATEN BİZ TÜRKİYE TAŞARON KÖLESO OLAN VE UMUDUNU KAYBETYEN YILMADAN YORULMADAN 12 SAAT ÇALISAN AYLIK ALAMAYAN AYLARÇA VE EVİNDE HİÇBİR LÜKS OLAMAYAN TAŞARON SEÇMENLERINE SÖZÜ VAR BENDE BİR ATA SÖZU SOLEYIM VE ANLASINLAR SAKLA ZAMANI GELIR ZAMANI MISALIYLE ZAMANI GELIYO SAYIN BASBAKANIM VERIRSEN ALIRSIN VERMEZSEN OY ALAMAZSIN BEN UMUD EDIYORUMKI SEN BIZ TASARONLARIN YUZUNU GULDURURSUN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN VERMEZSENIZ BIZ TASARONLARIN BEDDUALARINI ALAÇAGINIZDAN EMIN OLUN
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
murat
20 Haziran 2013 Perşembe 18:04
arkadaslar 20 mılyn nerdese tas oeren var vermeyın ben daha vermeme sızde vermeyın yoksa devam kadro falan yok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
boş
20 Haziran 2013 Perşembe 16:29
yıllardır yorum yapılıyo takan yok boşa yazmaya ugraşmıyacam yeter yeter
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
selo
20 Haziran 2013 Perşembe 16:18
bende il özel idare taşeron sözleşmeli personel ilköğretim okulunda sözleşmeli memur olarak çalışıorum memurdan daha fazla yük omuzumda ne olacak böle ya maaşlar geç aytıyor hani kadro verin artık yeter ya
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
amele
20 Haziran 2013 Perşembe 16:18
arkadaaşlar boşuna ümitlenmeyin yıllardır siyaset yapıyorlar icraat yok bunlarda hepsi lafta var bunlar kadro versin kurban kesip dagıtacam .
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100

20 Haziran 2013 Perşembe 16:01
hep kendinize yontun bakalalım aklınıza gelirsek hatırlarsınız haa
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
---memoli---
20 Haziran 2013 Perşembe 15:45
BENDE BELEDİYEDE ÇALIŞAN TAŞERON PERSONELİYİM 12 YILLIK KAYNAKÇIYIM ATÖLYEYE YENİ GELEN Bİ ÇIRAKLA AYNI MAAŞI ALIYOM 920 TL VE ATÖLYEDE USTA BAŞIYIM ÜSTELİK BU GÜ,NE KADAR BÜTÜN OYUMU AKP YE VERDİM HEPSİDE HARAM OLSUN BEKALIM BUNDAN SONRA ALABİLECEKMİSİNİZ
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
bayram
20 Haziran 2013 Perşembe 15:20
bu.cağrımı.mecliste.olan.herkese.okular.kapandı.ama.biz.yine.boş.kaldık.eyer.ben.ve.çouklarım.ac.kaldıysak.sizlerde.tehlikedesiniz.en.kisa.zamanda.çözüm.bulun.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
HATİCE
20 Haziran 2013 Perşembe 14:58
Taslak dedikleri bir gün yasalaşır mı birde vergiden muaflaşma gerçekleşti mi yoksa yine mi kandırılıyoruz her sene sözleşme yapılıyor ve sigorta primlerimiz tam yatmıyo maaş yetmiyo sesimizi çıkarmaya korkuyoruz acaba birileri bizi de duyarmı
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
hakan
20 Haziran 2013 Perşembe 14:39
yeter artıkkkkkkkkkkkkkkkkk
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
m e
20 Haziran 2013 Perşembe 14:02
as kaldı taşeron arkadaşlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
unutulanlar
20 Haziran 2013 Perşembe 12:25
il özel idaresi ve belediyeler ne olacak işsiz mi kalacak taşeron işcileri altı senedir çalışılıyor şimdi seçimleri mi bekleyecekler oy verirsek alacaklar oy vermeksek almayacaklarmı kadroya ne olacak bu ülkenin hali bence seçimden önce birşeyler yapsınlar yoksa onlarda kaybedecekler.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%94 %6
FARUK
20 Haziran 2013 Perşembe 11:34
MERHABALAR.. TAŞORONLAR İÇİ EĞER YUKARIDAKİ MADDELER EĞER GERÇEKLEŞİRSE , BENDE BENDE CİNSİYET DEĞİŞTİRİR GEZERİM.. HADİ BAKALIM .. SİZ YAPIN BENDE 1000 TANE AKP YE HİÇ OY ATMAMIŞ SEÇMEN KAZANDIRACAĞIM... CİDDİYİM..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%71 %29
EROL GÖKÇE
20 Haziran 2013 Perşembe 11:28
NEZAMAN BİZLE İLGİLİ BİRŞEY OLSA ÜKLE KARŞIYOR BU NASIL İŞTİR ANLAMDIM BİZİ VEGİDEN MUAF EDECELERDİ NE OLDU YİNE HEPSİ UNUTULDU ARKADAŞLAR HERKEZ BİMERE YAZSIN ŞAUN ALIM COK ZOR HERŞEY COK PAHALI BU KONUDA YETKİLİ ARKADAŞLAR DUYARLI OLSUN BENCE.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%96 %4
melih
20 Haziran 2013 Perşembe 11:22
hz ömerin adaletini istiyorum rabimden
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
batühan yaprak
20 Haziran 2013 Perşembe 10:53
oyvermeyin 20milyon tasoronvar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%85 %15
yusuf
20 Haziran 2013 Perşembe 10:48
bir an önce taşören sorunu çözülsün milletvekilinin yasası olsa hemen gece saat 3'te yasa çıkar nasıl bir memlekette yaşıyoruz anlayamadım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Aslı Toprak
20 Haziran 2013 Perşembe 10:07
Belediyelerin şirketlerinde Taşeron işçi olarak çalışan yıllardır sözleşmeli personel olabilmek için bekletilen teknik personeller dururken dışarıdan bir sürü insan kadroya kesin geçecek diye sözleşmeli personel yapılmaya çalışılıyor. Benim durumumda olan arkadaşlar bir tepki verin ,bir destek lütfen...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Taşeron Taşbasar
20 Haziran 2013 Perşembe 09:50
"Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan" taşeronun istediklerini değil, hükümetin tasarısını yazmış. Beklentiyi düşük tutmaya çalışmayın. KADRO istiyoruz. YOKSA HÜKÜMET: ÖLÜMÜ GÖSTERİP, SITMAYA RAZI ETMEYE ÇALIŞIYOR TÜM İŞÇİLERİ...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%97 %3
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Çarşı grubunda tutuklama kararı
Savcılık sorgusu yapılan çarşı grubundan, liderleri ile birlikte 5 kişi ...
Murat Zelan'ın duran adam tweeti
Gezi Parkı'nın duran adam eylemi ön planda olmaya devam ediyor...
Eylemlerin arkasındaki iki ülke
Yiğit Bulut, Gezi Parkı eylemlerinin arkasında iki ülkenin olduğunu iddia etti...
Böcek Komisyonu raporuna son dakika
Gezi Parkı eylemlerinin ardından başlayan ‘sosyal medyaya yasak’ tartışmaları ...
 
 
Taksim Dayanışması açıklama yaptı
Taksim Dayanışması, Gezi Parkı eylemlerine 13 parkta devam edeceğini bildirdi...
Zahide Nine'den eylemcilere çağrı
Gezi Parkı'nda Basın açıklaması yapan gruba gösterdiği tepki ile tanınan ...
Duran adamın türbanlı hali
Duran adam daha öncede Üniversite'de türban eylemi yapmış...
Duran Adam'a karşı duranlar fazla durmadı
Taksim Meydanı'ndaki "Duran adam" ların karşısına gelen "Duran Adama Karşı ...
 
 
Eylemciler verdikleri zararları ödeyecekler
Mobese kayıtlarını inceleyen polis, kamu ve esnafın mallarına zarar verenleri ...
Duran adama karşı duranlar çıktı
Taksim meydanında duran adamların karşısında eylemcilere karşı duran adamlar ortaya çıktı...
Çarşı Gezi olayları için sorguda
Aralarında Çarşı'nın liderlerinin de bulunduğu 20 şüphelinin savcılık sorgusu başladı.
CHP'ye 'duran adam' yakıştırması
AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış duran adam eylemi ile ilgili CHP'ye atıfta bulundu...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• AK Parti
• galatasaray
• ankara haberleri
• çözüm süreci
• Şehit haberleri
• Cizre
• Cizre
• dizi
adssad