Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cumartesi   Pazar
13 / 29 °C 17 / 27 °C 15 / 28 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (15 Temmuz 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (15 Temmuz 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (15 Temmuz 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
15 Temmuz 2013 Pazartesi - 09:20

Taşeron işçiler son dakika haberleri (15 Temmuz 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin sorunları konusunda Başbakan Erdoğan'dan talimat aldıklarını açıkladı. Çelik, 1-2 ay içinde çalışmayı sonlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Taşeron işçilere müjde... Bir süredir tartışılan taşeron işçilerin ana işverene bağlanarak, aynı haklardan faydalanması konusunda planlanan düzenlemede nihayet çözüme yaklaşıldı. Konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan’la istişare ettiklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm konusunda Başbakan’ın kendilerine talimat verdiğini açıkladı. Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Burada basın mensuplarını sorularını cevaplayan Bakan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarını çözümü konusunda açıklamalarda bulundu.

BİRKAÇ AYA ÇÖZÜLÜR

Temmuz-ağustos ayı içerisinde alt işveren işçileriyle ilgili yaşanan sorunları minimize edecek düzenlemeler konusunda tekrar taraflarla bir araya geleceklerini kaydeden Bakan Çelik, “Yapılması gereken düzenlemeleri, 1-2 ay içerisinde sonuçlandırma hedefiyle gerekli açıklamaları yapacağız. İnşallah alt işverenin yanında çalışan kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları kaldırmış oluyoruz” diye konuştu. Çelik, açıklamasına şöyle devam etti: “Alt işveren diye tabir ettiğimiz taşeron işçileriyle ilgili gerçekten de önemli bir sorun yaşadığımızı, gerek sendikalar gerekse biz hükümet olarak ifade ediyoruz. ‘O halde niye çözmüyorsunuz?’ diye bir soru gelebilir. Yaklaşık 1.5 yıldır ben sayısını unuttum, bu kadar toplantılar yaptık. Ama tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. İşverenin alt işverene bakışında ve haklarında farklı değerlendirmeler, sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler var. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz var. O örgütlenme çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” Yapılacak düzenlemeler ile birlikte ayrıca taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

TÜRK-İŞ GÖRÜŞMELERDE MASADAN KALKTI

Dün hükümet ile kamu işçileri arasında da pazarlık görüşmeleri yarıda kesildi. Hükümet, ilk 6 ay için yüzde 10 zam isteyen yaklaşık 200 bin kamu işçisine; bu yıl için yüzde 4+3; gelecek yıl içinse yüzde 3+3 zam teklif etti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Çok üzgünüm. Mali disiplin, diyorlar. Benim verebileceğim bu” derken; Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Bu durumda konuşacak bir şey yok” diyerek masadan kalktı İşçilere hükümetin zam teklifini açıklayan Çelik, 2013 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4; ikinci 6 ayı için yüzde 3; 2014 yılının ilk ve ikinci 6 ayı için de yüzde 3’er oranında zam teklifinde bulundu. Kumlu ise ilk 6 ayda vergi nedeniyle işçinin maaş kaybının yüzde 6.32 kaybı olduğu durumunun altını çizdi.

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Taşeron işçilerin sorunlarının gündeme getirilmesi için HaberA ekibi verdiği sözü tuttu! Taşeron işçilerin sorunlarını dile getiren haber yorumları, birer birer listelenerek Meclis'teki milletvekillerine gönderdi. Taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili geri dönen MHP temsilcilerine, haber yorumlarından oluşan dosyayı ileten ekibimiz, Meclis kürsüsünden konunun gündeme getirilmesi için söz aldı.

Haber A, taşeron işçilerin sesi olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili her gün güncel haberleri derleyen ve bir şekilde konunun gündemde kalması için elinden geleni yapan haber merkezimiz, haber yorumlarını da Meclis'teki milletvekillerine gönderdi.

MHP TEMSİLCİLERİ GERİ DÖNDÜ


Meclis'te MHP'li temsilcilerle görüşen ekibimiz, haber yorumlarından oluşan dosyayı ve haberleri milletvekillerine iletti.

İKİ HAFTAYA KADAR GÜNDEME GELECEK

Dosyanın incelenmesinin ardından taşeron işçilerle ilgili Meclis'te genel bir değerlendirme yapacak olan MHP, kadro taleplerini dile getirecek.

SORUNLARINIZ İÇİN LÜTFEN HABER YORUM KISMINI KULLANINIZ

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

Rüyada Kedi tırmalaması görmek ne anlama gelir?

Rüyasında kedi görmek iki şekilde yorumlanmaktadır. Olumlu yorumlarda kişi eğer rüyasında dişi bir kedi görüyor ve o kedi tarafından zarara ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Asgari ücret zammı ne kadar ? Asgari ücret 15 Temmuz 2013 zammı
 
Beşiktaş transfer haberleri son dakika 15 Temmuz 2013
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 14   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
taşeron
15 Temmuz 2013 Pazartesi 16:12
Haziran, Ekim, Kasım. Niye hep öteleniyor. Amaç kadro vermek olsa şimdiye kadar çoktan kadro almıştık. Bunların amacı kadro vermek değil. Oyalamak.Biraz makyaj yapıp kandırmak.Köleliği bitirmek istemiyorlar. Yoksa kim hizmet edecek?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
15 Temmuz 2013 Pazartesi 16:06
İyileştirme ve düzenleme. Bu iki kelimenin adını artık duymak istemiyorum.Onlar var olan uygulanamayan haklarımız. Ekimde, kamuda çalışan taşeron işçilerine kadro yasası meclisten geçti, bunu duymak istiyoruz. Aptal değiliz. Oyalamaya çalışmayın. İllaki bi iyileştirme ve düzenleme yapacaksanız, kadro vermek için yapın. Milletin beklentisi ve isteği bu.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
poyraz46
15 Temmuz 2013 Pazartesi 15:44
BİZ HASTENEDE TAŞERON İŞCİ OLARAK ÇALIŞAN BİLGİ İŞLEM PERSONELLERİYİZ BİZ SADECE İŞ GARANTİSİ İSTİYORUZ YÖNETİM BİR MESAJ LA İŞTEN ÇIKARTABİLİYOR VE MRMURUN AMİRİN YAPTIKLARI İŞİN FAZLASINI YAPIYORUZ HALKTAN YEDİGİMİZ HAKARETLER BİZE CABASI KALIYO BİZ KENDİMİZİ HİC BİR ZAMAN SAVUNMA YETKİMİZ YOK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
burday
15 Temmuz 2013 Pazartesi 11:00
arkadaslar kadro yoksa oyda yokk bız kac kısıyız unutmayınn ama yasal hakkımız var mahkeme kararları var onlar bıze emsal teskıl ederrr unutmayın bunu ekımde hep beraber mahkemelere basvuracagızz tamammı... bırazcık daha sabırr
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%88 %13
burday
15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:57
eoldu muduurum 8 konu hakkında yorum yapıyodunuz 7 ye dustu heralde ekıme kadar 2 ye ıner tabı ekımde cıkarsa bu soyledıklerınızz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
HATİCE
15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:05
800 TL MAAŞ İLE BİR AY NASIL GEÇİNİLECEĞİNİ BİZE BİR ÖĞRETSİNLER.EĞER BİR AYIN SONUNU GETİRİRLERSE SUSUP OTURACAĞIZ.O ZAMAN GÖRÜRLER İNSANLARIN AÇLIK SINIRINDA OLUP OLMADIĞINI.HALKI AÇ OLAN HÜKÜMET HALKTAN DEĞİLDİR.HALKIN YANINDA DEĞİLDİR.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
TAŞÖREN
15 Temmuz 2013 Pazartesi 09:29
HEP AYNI HİKAYE KADRO İSTİYORUZ KADRO 800 TL EV GEÇİNDİRMEK ÇOCUK BÜYÜTMEK NASIL BİLİRMİSİN SAYIN ÇELİK ALLAH KORKUN ARTIK MÜJDE MÜJDE NE MÜJDESİ YAAA YETER ARTIK MAAŞ EN AZ 1500 OLSUN ARTIK GEÇİNEMİYORUZ MİLLET TORPİLLE MESLEĞİNİ BIRAKIP BELEDİYEYE GİRDİ HEMEN KADROYU ALDI BİZ YILLARDIR HASTANEDE TAŞÖREN OLARAK ÇALIŞIYORUZ SONUÇ İYİLEŞTİRME NEYİ İYİLEŞTİRİYORSUN KISACA KADRO YOKSA OY DA YOOOOOKKKKKKKK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
TAŞÖREN
15 Temmuz 2013 Pazartesi 09:29
HEP AYNI HİKAYE KADRO İSTİYORUZ KADRO 800 TL EV GEÇİNDİRMEK ÇOCUK BÜYÜTMEK NASIL BİLİRMİSİN SAYIN ÇELİK ALLAH KORKUN ARTIK MÜJDE MÜJDE NE MÜJDESİ YAAA YETER ARTIK MAAŞ EN AZ 1500 OLSUN ARTIK GEÇİNEMİYORUZ MİLLET TORPİLLE MESLEĞİNİ BIRAKIP BELEDİYEYE GİRDİ HEMEN KADROYU ALDI BİZ YILLARDIR HASTANEDE TAŞÖREN OLARAK ÇALIŞIYORUZ SONUÇ İYİLEŞTİRME NEYİ İYİLEŞTİRİYORSUN KISACA KADRO YOKSA OY DA YOOOOOKKKKKKKK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
sağlık taşeronu
15 Temmuz 2013 Pazartesi 08:55
uyanın ey halkım 76 milyon seçim de ak parti yi tanımıyor sen yoksan bir kişi eksiğiz.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
VATANDAŞ
15 Temmuz 2013 Pazartesi 08:32
BEN TAŞERON İŞÇİ FİLAN DEĞİLİM AMA YILLARDIR YAPACAKLARI İYİLEŞTİRME KAPSAMLI ARAŞTIRMA BU MU HARBİ GÜLÜNECEK DURUMDAYIZ BİR BAKANLIK YÜZ 4+3 ZAM YAPMAK İÇİN BU KADAR UĞRAŞIYORSA BU KADAR KISA SÜREDE EKONOMİYİ NASIL İYİLEŞTİRİYORLAR ANLAMADIM BİRDE BU ADAMLARDAN TÜRKİYEYİ DÜZELTMELERİNİ BEKLİYORUZ BUNLARDAN BİR ŞEY ÇIKMAZMIŞ YAZIKLAR OLSUN VERDİĞİM OYLARA YALANLARI ORTAYA ÇIKTI.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
kader
15 Temmuz 2013 Pazartesi 08:13
emekliliğime az kaldı hala kadro beklemekteyim.şu kadroyu versenizde hiç olmazsa emeklilikte bıraz yüzüm gülsün.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%91 %9
taşeron
15 Temmuz 2013 Pazartesi 01:38
taşerona kadro vermeyen hükümeti seçimde tanımıyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
KADRO
15 Temmuz 2013 Pazartesi 01:38
KADRO KADRO KADRO KADRO KADRO KADRO ............
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
dogan sivas
15 Temmuz 2013 Pazartesi 01:35
sayın başbakanım taşerön işçilere kadro verin ki onlarda insan gibi yaşasın digerleri ile aynı bayrağın altıda degilmiyiz. neden olmasın 600 bin taşerön işçi kardeşim bu maaşla nasıl ev alabilir nasıl çocuk okuta bilir lütfen biraz da vicdanınızın sesine kulak verin lütfen ab ülkelerinde tabiri caizsse elin gavuru kendi vatandaşına nasıl sahip çıkıyor bizleride sahipsiz bırakmayın saygılarımla sivaslı taşerön.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Ehliyet sınav sonuçları sorgulama tıkla Ehliyet sonucu öğren
Ehliyet sınav sonuçları sorgulama tıkla Ehliyet sonucu öğren.Merakla beklenen ...
Taşeron işçi haberleri son dakika (15 Temmuz 2013)
Taşeron işçilere kadro, Taşeron işçiler son dakika, taşeron işçilerin ...
Kazlıçeşme'de Mısır halkına destek
Saadet Partisi, İstanbul Kazlıçeşme'de ''Darbelere Hayır, Mısır'a Destek'' mitingi düzenliyor.
Çelik Bahçeli'ye 'zavallı' dedi
Hüseyin Çelik açıklama yaptı. Devlet Bahçeli'nin son açıklamalarına değindi.
 
 
Vural'la Pervin Buldan kapıştı
BDP'nin "milli" ve "Türk" kelimeleri için yaptığı öneri Oktay Vural ve ...
Vatandaş piyangodan umudunu kesti
Geçen yıl satılan Milli Piyango bileti sayısı önceki yıla göre yüzde 2,5'lik ...
Ankara'da 12 Gezi gözaltısı
Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeleri protesto etmek için Kennedy ve Dikmen ...
Erdoğan'dan tencere-tava talimatı
Başbakan Erdoğan, "tencere tava" eylemleriyle ilgili talimat verdiğini söyledi
 
 
Pamukoğlu Erdoğan'ı neye benzetti?
Osman Pamukoğlu'nun Erdoğan için kullandığı sözler tartışma yaratacak cinsten...
Taşeron işçi haberleri son dakika (14 Temmuz 2013)
Taşeron işçilere kadro, Taşeron işçiler son dakika, taşeron işçilerin ...
Ehliyet sınav sonuçları sorgulama tıkla Ehliyet sonucu öğren
Ehliyet sınav sonuçları sorgulama tıkla Ehliyet sonucu öğren.Merakla beklenen ...
Asgari ücret zammı ne kadar ? Asgari ücret 14 Temmuz 2013 zammı
Asgari ücret zammı ne kadar ? Asgari ücret 14 Temmuz 2013 zammı. Asgari ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• dizi
• çözüm süreci
• Ankara
• Şehit haberleri
• beşiktaş
• CHP
• süper lig
• Cizre
adssad