Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cumartesi   Pazar
15 / 26 °C 15 / 27 °C 16 / 28 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (13 Haziran 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (13 Haziran 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (13 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
13 Haziran 2013 Perşembe - 09:14

Taşeron işçiler son dakika haberleri (13 Haziran 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde DİSK’e bağlı Dev-Sağlık-İş üyesi 414 işçi, hastane yönetiminin iş sözleşmelerinde yeniden taşeron firma üzerinden iş sözleşmesi imzalatmak istemesi üzerine 2 gün iş bırakmıştı. İşçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı.

Kocaeli Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi ile "güvence" sözleşmesi imzalayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi emekçileri Türkiye'de bir ilke imza atarak taşeron sistemde asıl işverenle sözleşme imzalayan ilk taşeron işçiler oldu.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR

İş güvencesi sözleşmesi ile özlük haklarını koruma altına alan işçiler 2 gün sonrasında tekrar işlerinin başına döndü. 2 gündür hastane önünde sabahlayan emekçiler Dev Sağlık-İş Marmara Bölge Temsilcisi Hasan Yönden ve Döner Sermaye İta Amiri Prof. Dr. Şükrü Hatun'un açıklaması sonrası büyük coşku yaşadı. Birbirlerine sarılan ve göz yaşlarını tutamayan işçiler taleplerini kabul ettirdi ve asıl işveren ile sözleşme imzaladı.

DİRENİŞ KAZANIM GETİRDİ

1 Temmuzdan itibaren yeni bir taşeron firma ile işe devam edecek olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, işçileri yeni taşeron firmanın sözleşmesini imzalamaya zorluyordu. Bunu kabul etmeyerek 2 gün iş bırakan emekçiler bu sabah süresiz grev ilan etmişti. İşçilerin kararlı duruşu Üniversite'ye geri adım attırdı. Bundan sonra taşeron firma ile asıl işveren muhatap olacak ve şirket değişimleri sırasında yaşanacak hukuksuzluklara asıl işveren müdahil olacak. (Kocaeli/EVRENSEL)


ASIL İŞVEREN İLE İMZALANAN SÖZLEŞME:

Temizlik İşçileri İşe Başlama Güvence Sözleşmesi
1- Kocaeli Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi (Üst işveren) olarak şu anda hastanemizde çalışan temizlik işçilerinin şirket değişimleri sırasında özlük hakları ve güvenceleri bakımından yasal olarak kazanılmış tüm haklarını korumayı,
2- Bu sözleşme öncesinde ve sonrasında devam eden mahkemelerde kazanılmış hakların çalışanlarımıza tam olarak yansıtılmasının sağlanmasını,
3- Şirket değişimleri sırasında yeniş sözleşme yapılan şirketlerin işçiler aleyhine yapacağı her türlü hukuksuzluğa izin vermeyeceğimizi ve üst işveren olarak müdahil olacağımızı taahhüt ediyoruz.

Sakarya - Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ , Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası ile yaptığı toplu iş sözleşmesi kapsamında taşeron işçileri kadrosuna alacak.

Erenler ilçesindeki bir otelde düzenlenen imza töreninde konuşan SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, yeni yapılanmadaki değişimin SEDAŞ'ın bölgedeki faaliyetlerinin başarısını daha da artıracağını söyledi.

"Yüklenici firmalardan alınan hizmetlerin SEDAŞ bünyesinde yürütülecek olmasından dolayı mutluyuz" diyen Güven, böylelikle önceliklerinin ve hedeflerinin daha iyi karşılanacağına inandığını anlattı.

Güven, şunları kaydetti:

"Şirketimizin imajı ve kurumsal itibarı açısından da değerlendirildiğinde bu yeni yapılanma çalışanların sahada SEDAŞ'ı temsil etmesi nedeniyle oldukça önemlidir. Yaptığımız çalışmalarla çevremize artı değer katıyor ve bu anlamda her yıl büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Gebze'de 2011-2015'te 380 milyon tutarında yatırım yapacağız. Bu miktarın önemli bir kısmı ise SCADA ve OSOS projeleri için ayrıldı. Bu projemizle ilgili çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz."

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin kangreni olan taşeronlaşmanın hala önü alınamadı. Taşeronlaşma giderek artıyor. Peki hükümet bunun önünü almak için neler yapıyor? Bugün Gazetesi yazarı Sadettin Orhan taşeron içinin neler istediğini 8 başlık altında belirtti.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.

Rüyada Dişlerin düşmesi, çekilmesi görmek ne anlama gelir?

Rüyada dişlerin döküldüğünü, çekildiğini veya düştüğünü gören kimsenin hayattan yeni tatlar alacağı söylenir.  Kendi ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek Altın Fiyatı 13 Haziran
 
Erdoğan'dan son 24 saat talimatı
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 23   Onay bekleyen 2  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
köle taşoren
25 Temmuz 2013 Perşembe 04:00
bize semer vuran daha çok olur kadro gelmeden bu partiye oy yok hak verecekmiş onun olsun hakkıda hukuğuda hakkı bilmeyen hak veremez arkadaşlar hakkı bilse çıkar taşorene kadro vereceyiz derler çun ku bizim hakımız kadro
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
köle taşoren
25 Temmuz 2013 Perşembe 03:56
bize semer vuran daha çok olur kadro gelmeden bu partiye oy yok hak verecekmiş onun olsun hakkıda hukuğuda hakkı bilmeyen hak veremez arkadaşlar hakkı bilse çıkar taşorene kadro vereceyiz derler çun ku bizim hakımız kadro
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
konya kamu mazlumları
1 Temmuz 2013 Pazartesi 10:53
10 yıldır kamuda taşeron işçisi olarak çalışıyorum daha 3 ay olmadan kadro alan bir sürü kişi var ne bu dunyada nede ahırette akp (adaletsiz ve zalim kalkınma partisine) hakkımı helal etmiyorum işçi sayesinde buraya geldin ama işçiyi adam yerine koymadın masa başında oturanlara kadro verdın o toprağın altında senın ve senın gibilerin yeri yok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
samsun nevzat
30 Haziran 2013 Pazar 09:27
Taşören işçiler AKP HÜKÜMETİNE HAKLARINI HELAL ETMEYECEK. BİZİ KÖLE YERİNE KOYARK CALIŞTIRAN HÜKÜMETE OY YOK.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
hasan
26 Haziran 2013 Çarşamba 18:31
bizde yedik :) ne olacak habire hamsinin oynadıgı gibi tavada oynuyoruz :) allaha emanet taseron isci olmak iyice zor 800 mas alan isci nasıl gecinecekl
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taş
25 Haziran 2013 Salı 10:47
faruk çelik 800 tl ile geçinilir peynirin kilosu belli demiş. ozaman arkadaslar inek allalım peynır yiyelim
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5
önemli değil
25 Haziran 2013 Salı 08:33
taşeron sistemine hayır diyerek gereğinin en yakın zamanda yapılmasını istiyorum.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5
ramazan
14 Haziran 2013 Cuma 11:37
imza kampanyasına destek bile olamıyoruz 3000 imza hanı 1 milyon işçi nerde
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ramazan
14 Haziran 2013 Cuma 11:36
imza kampanyasına destek bile olamıyoruz 3000 imza hanı 1 milyon işçi nerde
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
necla
14 Haziran 2013 Cuma 11:13
yazıklar olsun bizleri kandırıyorlar TAŞERON olarak utanıyorum onlardan yazıklar olsun......
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5
tufan
14 Haziran 2013 Cuma 10:56
Bir avuç insan bir kaç ağaç için günlerdir meydanlarda biz çocuklarımızın ve bizim geleceğimiz için kılımızı kıpırdatamıyoruz arkadaşlar bizde yokmu ki hata?ÇIKIP MEYDANLARA BİR KAÇ TOMA YAKMADAN BU HÜKÜMET BİZE HAK VERMEYECEK BOŞYERE AVUNUYORUZ...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5
rıza
14 Haziran 2013 Cuma 10:03
taşeron .taşeron....arkadaşlar gelin birlikte olalım yoksa yok olup gidecegiz bakın bir avuc adam her istegini yaptırıyor bizde öyle olalım. bir ortak site kullanalım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%95 %5
malatalı
14 Haziran 2013 Cuma 09:43
malatya belediyesinde çalışan taşaronum tüm haklarımız gasp ediliyor fazla çalışıyoruz mesai yok çıplak maaş alıyoruz ak partinin belediyesi işçilerin hakını gasp ederse nerde adalet ve kalkınma......soruyorum sn bakana ve başbakana soruyorummmmmm
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
devlet
14 Haziran 2013 Cuma 01:38
yok ücretten kacışyok ücretler eşit olacak ama nezaman olacak sizler bizim giydimiz göleklerle ayak kabınızı bisilmessiniz insanlrı avutmayın artık yarın yine oyistemeye cıkacaksınız yani artık a parti bparti fak etmez hangi parti gelse bizleri bizleri ezmek icin calışıyorlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
devlet
14 Haziran 2013 Cuma 01:30
bunlar insanları avutmayı iyi biliyorlar bizde ahirette onları avutacagız tabi bu insanlar ahiretede inanmazlar bugün ver yarınna kaldı calışma bakanı bunu dedi yok bütcede acık var ozaman bütün zamları geriye cekin ekmek 60kuruş günde bir aile enaz6 ekmek yese yüz sekizlira yapar 300tl kira verse okulu mufak masrafı kalan gerisini bakanlara iade edecez insallah
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
erol sertkaya
13 Haziran 2013 Perşembe 21:46
üniversitedeki değerli yöneticilerimizi tebrik ediyorum diğer birimlerinde bunu örnek alsın istiyorum yeter artık bu taşeron rezaleti herkesin coluğu çocuğu artık rahat etsin herkes hak ettiği kadroyu alsın bu işin sandığıda var
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
malatyalı taşeron
13 Haziran 2013 Perşembe 20:27
SAYIN BAŞBAKAN SENKİ KONUŞMALARINDA PEYGAMBERLERİMİZİN SÖZLERİYLE ŞAİRLERİMİZİN ŞİİRLERİYLE SESLENİRSİN HALKINA BİZHEP YANINDA OLDUK ADALETİNE GÜVENDİK 11 SENE GEÇDİ SENİN ADALETİN TAŞERON İŞÇİYE TECELLİ ETMEDİ ALLAHIM SENİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN İŞÇİDEN YANA GÖZLERİNİ KAPATMIŞSIN KULAKLARINI TIKAMIŞSIN ŞİRKET SAHİPLERİNE ÖYLEVARLIKLAR BIRAKMIŞSINIZ TAŞERON İŞÇİYİ KENDİ DÜNYASINA KAPATMIŞSINIZ***
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
onybjk
13 Haziran 2013 Perşembe 17:56
belasını wercek seci,mlerde bunlrn inslh
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ECEM
13 Haziran 2013 Perşembe 15:43
SÖZLEŞME,KADRO ZOR YA BİZ MAAŞIMIZI ZOR ALIYORUZ.ZAMANINDA BİLE YATMIYO AMA KİMİN UMRUNDAKİ
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
hakan
13 Haziran 2013 Perşembe 15:31
sayın başbakanım sevindir bugaripleri
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
halil kılıç
13 Haziran 2013 Perşembe 14:52
arkadaş biz tyçp yani işkurun devlet kurumlarına 6veya 7 aylık olarak aldığıgecici işçiler ne olacak biz ülkenin evladı değilmiyiz bizim sesimize kim kulak verecek bizim çoluk çocuğumuz ne olacak neden kimse işkur işçilerin hakkını savunmıyor
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
cenk
13 Haziran 2013 Perşembe 14:24
sayın bakan faruk çelik ne iş yapar acaba bu işin sonucu neolacak kac ay oyce cıkan haberlerı temcut pılavı gıbı ısıtıp ıstıp konuyo koltundan kalkıp ıkı olumlu bı haber verse bır yerımı eksılır yeter ama ayıp gunah ya kac bın kısının beklentısı olan kadro ikı dudagının arasında basbakan bı talımat mı verecek calısınmı dıycek bısey olsun artık.kendılerıne jet hızı bıze gelınce kablunbag mısalı ( o daha hızlı hareket eder bızım bakanlarda gercı )
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
SUZİ
13 Haziran 2013 Perşembe 11:09
BİZİM ÇİLEMİZ NE ZAMAN BİTECEK BİZE BUNU REVA GÖRENLERİ RABBİM NASIL BİLİYORSA ÖYLE YAPSIN YETTİ VALLA
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Oyunculardan Gezi yorumu
Başbakanla görüşen Necati Şaşmaz ve Hasan Kaçan, görüşme sonrası açıklamada bulundular.
Vali'den müdahale iddialarına tweet ile cevap
İstanbul Valisi müdahale ile ilgili twitter hesabından açıklama yaptı.
'Avrupa'dan 5 kat daha fazla büyüdüK'
Gül, herkesin memleketinin kıymetini bilmesi gerektiğini vurguladı.
Gezi Parkı referandum istemiyor
Gezi Parkı'nda bulunanlardan referandum konusunda gelen ilk tepkiler, ...
 
 
İlk Gezi Heyeti'nden açıklama!
Başbakan Erdoğan ile görüşen Gezi heyeti adına açıklama yapan İpek Akpınar, ...
Van'da deprem korkuttu
Van'da saat 22.02'de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Gezi Parkı heyeti görüşmesi sona erdi
Görüşmenin sonunda Hüseyin Çelik açıklama yapıyor.
Gezi Parkı'nda son durum
Avukatlar Taksim Gezi Parkı'na yürüdü, Gezi Parkı şu an sakin. TOMA'lar hazırda beklemede...
 
 
Avukatlar Gezi Parkı eyleminde
Eylemin 16. gününde avukatlarda yürüyüşe başladılar...
İlk heyet Başbakan ile görüşmede
Başbakan Erdoğan Gezi Parkı'nın 11 kişilik ilk heyeti ile görüşüyor.
Polat Alemdar AKP Genel Merkezinde
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan sanatçılardan Necati ...
İş Bankası hacklendi!
Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alan Türkiye İş Bankası’nın ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• AK Parti
• Ankara
• dizi
• ankara haberleri
• Cizre
• kongre
• süper lig
adssad