Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cuma   Cumartesi
20 / 30 °C 19 / 28 °C 16 / 30 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)

Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde!
 
3 Ağustos 2013 Cumartesi - 13:02

Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin kadro mücadelesi sürüyor! Taşeron işçiler için ümit var mı?, Taşeron işçilerin dertlerine çözüm bulunabilecek mi? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Taşeron işçilerin kadro taleplerine sözleşme ile karşılık veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise eleştirilerin hedefinde! 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin sorunları konusunda Başbakan Erdoğan'dan talimat aldıklarını açıkladı. Çelik, 1-2 ay içinde çalışmayı sonlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Taşeron işçilere müjde... Bir süredir tartışılan taşeron işçilerin ana işverene bağlanarak, aynı haklardan faydalanması konusunda planlanan düzenlemede nihayet çözüme yaklaşıldı. Konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan’la istişare ettiklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm konusunda Başbakan’ın kendilerine talimat verdiğini açıkladı. Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Burada basın mensuplarını sorularını cevaplayan Bakan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarını çözümü konusunda açıklamalarda bulundu.

BİRKAÇ AYA ÇÖZÜLÜR

Temmuz-ağustos ayı içerisinde alt işveren işçileriyle ilgili yaşanan sorunları minimize edecek düzenlemeler konusunda tekrar taraflarla bir araya geleceklerini kaydeden Bakan Çelik, “Yapılması gereken düzenlemeleri, 1-2 ay içerisinde sonuçlandırma hedefiyle gerekli açıklamaları yapacağız. İnşallah alt işverenin yanında çalışan kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları kaldırmış oluyoruz” diye konuştu. Çelik, açıklamasına şöyle devam etti: “Alt işveren diye tabir ettiğimiz taşeron işçileriyle ilgili gerçekten de önemli bir sorun yaşadığımızı, gerek sendikalar gerekse biz hükümet olarak ifade ediyoruz. ‘O halde niye çözmüyorsunuz?’ diye bir soru gelebilir. Yaklaşık 1.5 yıldır ben sayısını unuttum, bu kadar toplantılar yaptık. Ama tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. İşverenin alt işverene bakışında ve haklarında farklı değerlendirmeler, sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler var. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz var. O örgütlenme çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” Yapılacak düzenlemeler ile birlikte ayrıca taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

TÜRK-İŞ GÖRÜŞMELERDE MASADAN KALKTI

Dün hükümet ile kamu işçileri arasında da pazarlık görüşmeleri yarıda kesildi. Hükümet, ilk 6 ay için yüzde 10 zam isteyen yaklaşık 200 bin kamu işçisine; bu yıl için yüzde 4+3; gelecek yıl içinse yüzde 3+3 zam teklif etti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Çok üzgünüm. Mali disiplin, diyorlar. Benim verebileceğim bu” derken; Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Bu durumda konuşacak bir şey yok” diyerek masadan kalktı İşçilere hükümetin zam teklifini açıklayan Çelik, 2013 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4; ikinci 6 ayı için yüzde 3; 2014 yılının ilk ve ikinci 6 ayı için de yüzde 3’er oranında zam teklifinde bulundu. Kumlu ise ilk 6 ayda vergi nedeniyle işçinin maaş kaybının yüzde 6.32 kaybı olduğu durumunun altını çizdi.

Haber A, taşeronların sesi olmaya devam ediyor. Tüm yurttan gelen mailler ve şikayetler, özellikle üniversite hastanelerinde taşeron sisteminin işçiler için büyük bir sorun olduğunu gösteriyor.

Taşeron işçilerin sorunlarının gündeme getirilmesi için HaberA ekibi verdiği sözü tuttu! Taşeron işçilerin sorunlarını dile getiren haber yorumları, birer birer listelenerek Meclis'teki milletvekillerine gönderdi. Taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili geri dönen MHP temsilcilerine, haber yorumlarından oluşan dosyayı ileten ekibimiz, Meclis kürsüsünden konunun gündeme getirilmesi için söz aldı.

Haber A, taşeron işçilerin sesi olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili her gün güncel haberleri derleyen ve bir şekilde konunun gündemde kalması için elinden geleni yapan haber merkezimiz, haber yorumlarını da Meclis'teki milletvekillerine gönderdi.

MHP TEMSİLCİLERİ GERİ DÖNDÜ

Meclis'te MHP'li temsilcilerle görüşen ekibimiz, haber yorumlarından oluşan dosyayı ve haberleri milletvekillerine iletti.

İKİ HAFTAYA KADAR GÜNDEME GELECEK

Dosyanın incelenmesinin ardından taşeron işçilerle ilgili Meclis'te genel bir değerlendirme yapacak olan MHP, kadro taleplerini dile getirecek.

SORUNLARINIZ İÇİN LÜTFEN HABER YORUM KISMINI KULLANINIZ

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.


Rüyada Göz görmek ne anlama gelir?

Rüyada görülen göz din ile yorumlanır. Ebu Said El Vaiz e göre; göz insanin dine inanışı, kötüyü iyiden ayırışı ile yorumlanır. ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 14   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
CEM ATA
15 Ağustos 2013 Perşembe 09:39
ÇÖZÜM BENCE KAMUDA ÇALIŞAN TAŞARONLARA KADRO VEYA 4C ÖZEL SEKTÖREDE İŞ GÜVENCESİ 5 YIL SÖZLEŞME EVET KADRO YOK EFENDİM KPSS SİZ OLURMU HİÇ BELEDİYENİN SÖZLEŞMELİ İŞÇİLERİ KPSS SİZ KADROOOOOLU OLDU DA TAŞARONA NİYE YOK DİĞER DÜZENLEMELER ZATEN VAR MAAŞ ARTIŞI İSTEMİYORUZ KADRO İSTİYORUZ İLGİLİLERE DUYURULUR
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
murat
5 Ağustos 2013 Pazartesi 11:01
müjdeyi sandıkta taşeron işçiler verecek sayın bakanım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
alp eren
5 Ağustos 2013 Pazartesi 03:21
utanmıyosunuz dimi milleti kandırmaya acık mert olun akp...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%67 %33
ali
5 Ağustos 2013 Pazartesi 01:47
ya kadro ya bu hakkın bedelını kul hakkını ödeyin özerinde sorumluluk olan kimseye helal degildir hakkımız bu böyle biline ..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ali
5 Ağustos 2013 Pazartesi 01:46
ya kadro ya bu hakkın bedelını kul hakkını ödeyin özerinde sorumluluk olan kimseye helal degildir hakkımız bu böyle biline ..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100

5 Ağustos 2013 Pazartesi 01:44
sesimizi cıkaramıyoruz cünkü sesımız cıktıgı anda işimizden olacagımızı bıldıgımız ıcın.. peki ya siz bu zafımızı cok ıyı kullanıyor hak yıyorsunuz.. taşerona geldımıydı kpss dıye hak aramaya kalkılyorsunuz pekı soruyorum size beledıyelere ve bır cok kuruma kadro gelırken kpss nie sormadınız.. ki kaldıkı taseron işcısınız bırcogunda kpss puanı olmakla bırlıkte lisans ve önlisans muzunu bircogu... bu nasıl haktır bu nasıl adalettir siz bılmezmısınız kul hakkının ne oldugunu ? taşeronun elınde oyuncak etmenin her ne olursa olsun bu hakkın bedelini mutlaka mahşerde ödiyceksınız.bundan kaciş yok bu böyle biline size hic bir taseron personeli hakkını helal etmiyor
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
emir
5 Ağustos 2013 Pazartesi 01:37
oyalaya oyalaya usanmadınzda artık yeter bu durum ahddi aştı ve hakka yöneldi kul hakkı var bunda.. umut tacırlıgını bırakıp kadro verin
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
mehmet
4 Ağustos 2013 Pazar 15:07
boş laflar bunlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
bAHA
4 Ağustos 2013 Pazar 11:07
İNANMIYORUM BU LAFLARA AKP
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
veysel
4 Ağustos 2013 Pazar 01:45
yaklaşan belediye seçimlere kadar taşarona bakılmasa bizde oy beklemeyin bir dernek yuneticisi olarak akp ye sesleniyorum yeter artık biz oyuncak deyiliz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
batal
3 Ağustos 2013 Cumartesi 18:48
sayi.başbakan.artı.aclıkta.ölöyorüz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
yozgatlı
3 Ağustos 2013 Cumartesi 16:58
adil bir ücret istiyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
yozgatlı
3 Ağustos 2013 Cumartesi 16:57
bitirin artık sorunumuzu sayın başbakanımız
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
m
3 Ağustos 2013 Cumartesi 13:50
x
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%67 %33
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin ...
Gezi'nin hedefinde Erdoğan vardı
Yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Gezi Parkı olaylarının Başbakan Erdoğan'ı ...
Papa'dan Müslümanlara mesaj
Katolik ruhani lider Papa Franciscus, Ramazan Bayramı öncesi bir mesaj ...
YAŞ toplantısı sona erdi
Başbakan Erdoğan başkanlığında Genelkurmay Karargahı'nda yapılan ağustos ...
 
 
Taksim'de esnaf eylem yaptı
Taksim Esnaflar Platformu eylem yaptı. Galatasaray Meydanı'nda toplanan ...
TBG'ye operasyon düzenlendi
Polis, mahkeme kararı ile Türkiye Gençlik Birliği (TGB) binasına operasyon ...
PYD'nin bir yalanı daha ortaya çıktı
PYD'nin sivil Kürt köylerinde katliam yaptığı iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı.
Kadir Gecesi ne zaman ? Kadir Gecesi mesajları ve Kadir gecesi duası izle
Kadir Gecesi ne zaman ? Kadir Gecesi mesajları ve Kadir gecesi duası izle.Mübarek ...
 
 
Taşeron işçi haberleri son dakika (03 Ağustos 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçi haberleri son dakika (03 Ağustos 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçi haberleri son dakika (03 Ağustos 2013)
Taşeron işçi haberleri son dakika (03 Ağustos 2013) Taşeron işçilerin ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• AK Parti
• şehit
• çözüm süreci
• kongre
• Cizre
• fenerbahçe
• Cizre
adssad