Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Perşembe   Cuma
10 / 20 °C 7 / 19 °C 7 / 21 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçi haberleri ve son dakika gelişmeleri - 5 Kasım 2013

Taşeron işçi haberleri ve son dakika gelişmeleri - 5 Kasım 2013
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Kasım 2013) Taşeron işçilerin durumu ne olacak? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Başbakan Erdoğan'ın verdiği Taşeron işçi talimatı çözüm olacak mı? Taşeron sorunu için çözüm arayışları devam ederken, Taşeron sayısının da artması neye işaret ediyor?
 
5 Kasım 2013 Salı - 09:21

Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Kasım 2013) Taşeron işçilerin durumu ne olacak? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Başbakan Erdoğan'ın verdiği Taşeron işçi talimatı çözüm olacak mı? Taşeron sorunu için çözüm arayışları devam ederken, Taşeron sayısının da artması neye işaret ediyor?

Taşeron işçileri son haberler sürekli yenilenmeye devam etmektedir. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar ile işçilerin istediklerine yakında kavuşması beklenmektedir. Öncelik ile ilk plan kıdem tazminatı konusu olmaktadır. Gerekli düzenlemelerin bu konuda yapılaştırılması ile işçilerin rahata kavuşması planlanmaktadır.

Taşeron işçileri maaşları da artık devlet güvencesi altına girecektir. Şu an için miktar ne kadar olacak bilinmez ancak yapılan düzenlemeler sonucunda işçilerin artık yatırılmayan maaşlarımız ne olacak gibi sorunları da ortadan kalkacak gibi görülmektedir.

Taşeron işçileri izin hakları da yenilenen sözleşmeler ile devamlı yanıyordu. Bu hakları da korunacak e artık sözleşme yenileme bahanesi ile yıllık izin hakları kaybolmayacak. Her taşeron işçisi yapılması beklenen düzenlemelerin sonuç bulması ile izin haklarını da rahatça kullanabilecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bakanlığının gündeminde olan kadın istihdamı, kıdem tazminatı ve taşeron işçiler sorununu taraflarla uzlaşma olmaması halinde, kasım ayında parçalı şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getireceklerini söyledi.

Bayram tatili için geldiği Bursa'da, Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Mahfel Çay Bahçesi'nin açılışına katılan Bakan Çelik, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, çalışma hayatının önemli konularını taraflarla uzlaşarak çözmek istediklerinin altını çizdi. Çelik, şunları kaydetti:

"Çalışma Bakanlığı olarak, önümüzdeki dört beş başlıktan oluşan önemli gündem maddeleri var. Bunlardan bir tanesi kadın istihdamı, bir tanesi taşeron, işveren, işçiler ve tazminat sorunları gibi konulardır. Bunlarla ilgili bayram öncesinde işçi, işveren kesimiyle bir kez daha görüştük, 15 günlük bir süre istediler. Bayramdan sonra, kasımın ilk haftasında son bir kez daha bir araya geleceğiz. Uzlaşma sağlanırsa bunları hızlı şekilde Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu'na ve oradan da TBMM'ye taşımış olacağız. Eğer uzlaşma sağlanamazsa o zaman parçalı bir şekilde, bütünlük içerisinde değil de daha lokal şekilde bunları parlamentoya taşımış olacağız. Şu anda bulunduğumuz durum bu."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün toplanacak Çalışma Meclisi’ne götüreceği dosyayı Radikal'den Nuray Babacan'a anlattı.Çelik, taşeron işçiler konusunda kamunun yanlış politika izlediğini belirterek, “Asıl işçi ihtiyacını belirleceğiz ve bunların taşeron olmasını önleyeceğiz. Kıdem tazminatı fonu korkulduğu gibi değil, fon taşeron işçiler ve yeni işe girenler için geçerli olacak” dedi.

BAKANIN DOSYASINDAKİ KONULAR

Çelik, iş hayatının en sıkıntılı konularınıntaşeron işçiler ve kıdem tazminatı olduğunu söyledi. İki gün sürecek Çalışma Meclisi’nin ana konularını bunların oluşturacağını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Taşeron işçi sorunu, bizi şu dönemde en çok meşgul eden konu. Sorunu çözmeye çalışırken, karşımıza mahkeme kararları çıkıyor. Karayollarında biliyorsunuz 8 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kararlar çıktı. ‘Bunları ya kadroya alın ya tazminatlarını ödeyin’ deniliyor. Bir orta yolla bunu çözmemiz gerekiyor."

TAŞERON ASIL İŞİ YAPAMAYACAK

"Diğer yandan yaptığımız çalışmanın birkaç ayağı var. Kamuya bakıyorsunuz, 10 yıl öncesine oranla işçi sayısı 500 binden 200 bine düşmüş. Bunu doğru anlamak gerekir. Bu devletin küçülmesi anlamına mı geliyor? Yoksa kamuda yoğun bir şekilde taşeron işçi kullanıldığı anlamına mı geliyor? Bakıyorsunuz altından taşeronlaşma çıkıyor. İhtiyacınız azalmamış, karşılama biçiminiz değişmiş. Aslında bundan hem çalışan hem de kamu zararlı çıkıyor."

KAMUDA İŞÇİ AZALDI AMA

"Çünkü kamu 5-10 yıl sonra taşeron çalıştırdıklarının tazminatlarını ve diğer haklarını fazlasıyla ödemek zorunda kalıyor. Karayollarında karşımıza çıktığı gibi.

Bu yüzden doğru analiz yapmak gerekiyor. Biz de şu soruyu sorduk: Kamuda asıl iş için gerekli çalışan sayısı nedir? Asıl iş için taşeronun kullanılmaması önlenmeli."

ÜÇ STATÜ OLACAK

"Şimdi yaptığımız çalışmamızın merkezi bu. Kamuyu asıl iş, yardımcı iş ve alt işverenin üstleneceği iş olarak üçe ayırdık. Böylece asıl işte taşeron çalıştırılmasını önleyeceğiz. Çalışmanın diğer ayağı ise alt işverenden alınacak hizmetlerde çalışanların haklarını belirlemek, mesaisi, izni, emekliliği, tazminatı, hepsini bir statüye bağlayacağız ve onların da maduriyetini önleyeceğiz. Karmaşık ama önemli bir konu."

KIDEM TAZMİNATI FONU

"Kıdem Tazminatı Fonu korkulduğu gibi değil. Bu çalışmanın bir yanı da bu. Taşeron işçilerin tazminatları ile işe yeni girecekler fon üzerinden değerlendirilecek. Mevcut çalışanların ne geçmiş hakları, ne de gelecek hakları fona devredilmeyecek. Bu kesin. Burada bir tek istisna olabilir, o da isteğe bağlı. ‘Ben Kıdem Tazminatı Fonu’yla ilişkilendirilmek istiyorum’ diyen olursa, bireysel olarak buna imkân yaratabiliriz. Tüm bu konular, toplantıda tartışılacak ve karara bağlanacak.”

Masada yok yok

Çalışma Meclisi’nin 2 gün sürecek 10. toplantısında, çalışma hayatının yıllardan beri tartışma konusu olan kıdem tazminatı, alt işverenlik, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi konuları ele alınacak. Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik katılacak.

Taşeron çalışan sayısı

KAMU

Temizlik 202.620
Diğer hizmetler 170.168
Güvenlik 119.316
Veri giriş 40.804
Sağlık 24.589
Atık 10.226
Toplam: 567.763

ÖZEL SEKTÖR

İnşaat 318.087
İmalat 63.849
Madencilik 12.606
Ulaştırma ve depolama 10.347
İdari ve destek hizmetleri 4.146
Diğer 10.431
Toplam: 419.466

Rüyada Mühlet vermek görmek ne anlama gelir?

Rüyada mühlet vermek, azab çekmekle tabir olunur.  Eğer bir kimse rüyasında birine kızdığından dolayı mühlet verdiğini görürse, o kimseye azap eder. devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
(5 Kasım 2013)Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı -Taşeron Yasası
 
THK SOM füzesini test etti
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 16   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 

8 Kasım 2013 Cuma 16:35
3 cocuk der bir cocuk bez parası vermes neyine güvenıcezde 3 çocuk edıcez daha 1 ne bakamıyoz suna bakya yarı zamanlı çalışma sıstemıymıs ınsanlar 800 tlyle gecınemıyo o sıstem gırerse ınsan 400 tlyele nasıl gecınınecek bırde dından ımandan bahseder bunlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
himmet
7 Kasım 2013 Perşembe 16:50
öncelikle şimdiye kadar verdiğim oylar haram olsun millet vekili maaşı 20bin tl yi geçti asgari ücret yerinde sayıyor birde cocuktan bahsedersiniz 800 tlyi garibana reva görüyorsunuz pişmancılığım yok çünkü oy vermedim verenler düşünsün ha ha ha
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
cihan
7 Kasım 2013 Perşembe 10:51
ya kardeşim işin aslı ne biliyormusunuz orta çağ avrupasındaki kölelik sistemi bile bu taşeron sisteminden kat be kat daha iyi daha adaletli bir sistemdi neden ö dönemde köleler tarlada bağda bahçede çelışır ihtiyaçları karşılanırdı elektrik su doğalgaz telefon ev kirası dolmuş parası market parası ilaç parası zeytin peynir parası kayğıları yoktu şimdi sorarım size hangisi daha adaletli yaşası adalet hak hukuk eşitlik insan hakları palavra palavra palavra
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
cihan
7 Kasım 2013 Perşembe 10:27
Bu ülkede el atılmayan hiçbirşey kalmadı sosyal ve ekonomik anlamda her şeye çareler arandı ve bulundu terör soçundan çek senet sahtekarlarına kadar çare arandı çözüm üretildi ama çare aranmayan çözüm üretilmeyen tek bir sorun kaldı TAŞERON İŞÇİLER neden topilleri güçlü olanlar zaten vasıf adı altında memurdan fazla maaş alanlar var onların sesi öyle cikmıyor Allah vasıfsız gösterilipde vasıflı gösterilenlerin işinide yapan gariban ayak takımı harranlı kardeşlerimize yadım etsin alın size bir adale eşitlik örneği
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ADLİYE PASPASCISI
6 Kasım 2013 Çarşamba 19:20
KARDEŞLERİM KLASİK BİR SÖZ AMA BUNLAR SEÇİM DERDİNDE BEN 8 YILDIR ÇALIŞIYORUM ADLİYEDE ANAMIZI AĞLATIYORLAR KATİP MÜDÜR OLMAYA MÜBAŞİR KATİP OLMAYA ÇALIŞIYOR İŞLERİ BİZE YAPTIRIYORLAR KUL HAKKI VAR SAVCI HAKİMEDE GÜVENİM YOK ADALET YOK HERKES TERFİ DERDINDE YAZIK TAYHİP BABA SEN ÇIKIP KONUŞMA BİZÖLMEK ÜZEREYİZ DUY ARTIK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ADLİYE PASPASCISI
6 Kasım 2013 Çarşamba 19:20
KARDEŞLERİM KLASİK BİR SÖZ AMA BUNLAR SEÇİM DERDİNDE BEN 8 YILDIR ÇALIŞIYORUM ADLİYEDE ANAMIZI AĞLATIYORLAR KATİP MÜDÜR OLMAYA MÜBAŞİR KATİP OLMAYA ÇALIŞIYOR İŞLERİ BİZE YAPTIRIYORLAR KUL HAKKI VAR SAVCI HAKİMEDE GÜVENİM YOK ADALET YOK HERKES TERFİ DERDINDE YAZIK TAYHİP BABA SEN ÇIKIP KONUŞMA BİZÖLMEK ÜZEREYİZ DUY ARTIK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
ali
6 Kasım 2013 Çarşamba 18:59
karayollarinta.calışiyorum.12.şube.katroıu......taşaron.iccilerin.maşini.verbiyorlar.EMKER.şirket.bu.insanlara.sahip.cikin.EMKER.ŞİRKETİYALANCİ..BU.ŞİRKETİN.İNSANLARA.TEYERİ.YOK.BUNA..İHALE.VERENİN.ALLAHİ.YOK..12.ŞUBEYİ.ARAŞTİRİN..COK.YOI.SUSLAR.TÖNUYOR..TAHA.NEBEKLİYORSUN.ARAŞTİRİN.BAŞTA.KAMIL.KUSU..ŞUBEYI.YETİ
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş
TAŞERONNNN
6 Kasım 2013 Çarşamba 11:24
ARTIK BİRAN ÖNCE TAŞERON KANUNU ÇIKMASI LAZIM.BU ASIL İŞÇİ NE ANLAMA GELİYOR? OYALAMA POLİTİKASI YAPIYORLAR TAŞERON İŞ GÜVENCESİ İSTİYOR İŞ KORKUSU YAŞAMAK İSTEMİYOR HER 31 ARALIK TA NE OLUCAZ KORKUSU YAŞAMAK İSTEMİYORUZ.ÖNÜMÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUZ.ARTIK YETER KADRO İSTİYORUZ. BU YASAYI ÇIKARMAK BU KADAR ZOR OLASA GEREK KENDİLERİ CANLARI İSTEDİMİ NASIL YASA ÇIKARDIKLARINI HEPİMİZ GÖRDÜK.BU RESMEN KUL HAKKIDIR ARKADAŞLAR.... HAKKIMIZI YEDİRMEYELİM
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
6 Kasım 2013 Çarşamba 11:00
ben hala anlayamadım burda mağdur olan zaten işçi değilmi işveren bizim mağduriyetimizi kabul edip destek verse zaten sorun olmaz burda haksızlık var ve bu haksızlığı devletin gidermesi gerekiyor haksızlık giderilirken devletimiz işverenin oluruna bakarak iş yapacaksa işimiz var arkadaşlar
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
BELEDİYE TAŞERONU
6 Kasım 2013 Çarşamba 10:13
SAYIN BAKAN BİZİM OYLARIMIZLA O MAKAMA GELDİNİZ TAŞERON KADRO ALAMAZSA BELEDİYE SEÇİMLERINDE OY BEKLEMEYIN BİNLER CE TAŞERON AİLESİYLE BERABER SANDIKTA SORAR HESABINI KADRO YOKSA OY YOK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
AYŞE KARATAŞ
6 Kasım 2013 Çarşamba 05:58
BİZLER EZİLMEYE DEVAM KADRO MADRO YOK ARTIK SİZLER MARABASINIZ DENİLMEYE DEVAM EDİLEÇEK ÜMİDİMİZ KALMADI MÜMKÜN DEYİL MERAK ET MEYELİM KADRO YOK YIKIMA UGRAMAYALIM
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
ömer
5 Kasım 2013 Salı 20:15
karayoıunta calışiyorum EMKER ŞİRKETİ 12.ŞUBE şefliyi allahaşkına cok tumenlertonuyor birkışi cikıpta taşarona sahip cikmıyor yok mu telikanlı bu şirkete ihale verenin OY YOK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%25 %75
taşşşşşş eron
5 Kasım 2013 Salı 19:53
sorsam ayıp olurmu bılmem.adam dalga gecıyor kanmayalım yalan yalan ınanmayalım rant halıne gelmıs taşeron meselesı bu fırmaları arastırın nekadar zengın olduklarını goreceksınız sureklı ıscılerın kanını somuruyorlar artık basımıza hakıkaten ıyı bır ınsan gelmesını dılıyorum nedesem bos moralımızı bozmayalım ınsalllah sorunu bızler cozecegız secımlerde oy vermeyerek akp harıc baska partılere oy verelım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşşşşşş eron
5 Kasım 2013 Salı 19:50
sorsam ayıp olurmu bılmem.adam dalga gecıyor kanmayalım yalan yalan ınanmayalım rant halıne gelmıs taşeron meselesı bu fırmaları arastırın nekadar zengın olduklarını goreceksınız sureklı ıscılerın kanını somuruyorlar artık basımıza hakıkaten ıyı bır ınsan gelmesını dılıyorum nedesem bos moralımızı bozmayalım ınsalllah sorunu bızler cozecegız secımlerde oy vermeyerek akp harıc baska partılere oy verelım
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
Taşeron Kyk
5 Kasım 2013 Salı 18:58
Konuşmadan haberiniz yok anca milletii oyalıyosunuz 1. ayda 6. ay dediniz 6. ayda 9 dediniz şimdide kasımın ilk haftası oldu sizden hiç birşey olmaz seçime kadar kadro verdiniz verdiniz vermediniz oy moy yok size
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
taşeron
5 Kasım 2013 Salı 09:37
taşeron asıl işi yapamayacak diyo bakan çelik sorarım o işin adı nedir hakkımızı arayacagız kadro muzu istıyoruz tek yol kadro başka yolu yok
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%94 %6
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
(5 Kasım 2013)Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı -Taşeron Yasası
Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı - Taşeron Yasası. En ...
Taşeron işçi son dakika haberleri (5 Kasım 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçiler son dakika haberleri 5 Kasım 2013) kıdem tazminatı müjdesi
Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron haberleri ve son dakika gelişmeleri (5 Kasım 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (5 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
 
 
2013 Erken terhis ne zaman açıklanacak ? Askerlik süresi son dakika 5 Kasım 2013
2013 Erken terhis ne zaman açıklanacak ? Askerlik süresi son dakika.Erken ...
Kaymakamlık binasına bombalı saldırı
Şırnak'ın Silopi ilçesinde kaymakamlık binasına atılan el bombası 1'i polis 2 kişiyi yaraladı.
Öğrenci evlerine baskın yapılacak mı?
Bülent Arınç 'öğrenci evlerine denetim' yapılacak iddiasına da yanıt verdi. ...
Bedelli askerlikte yeni düzenleme
Bedelli askerlik konusunda yeni bir düzenleme için görüşmelere başlandı.
 
 
Tek vuruşla İstanbul'u kilitleyecek
Golf efsanesi Tiger Woods, Asya'dan Avrupa'ya yapacağı tarihi vuruş için İstanbul'a gelecek.
Bakanlar Kurulu toplandı
Bakanlar Kurulu, Başbakan Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da toplandı.
O bebeğin cenazesini alan çıkmadı
Bugüne kadar yakınları tarafından teslim alınmayan 2 aylık bebeğin cenazesi, ...
Şike davasında flaş gelişme
"Futbolda Şike Davası" dosyasındaki eksiklerinin tamamlandığı ve en kısa ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• AK Parti
• şehit
• dizi
• Cizre
• ankara haberleri
• kongre
• Cizre
• çözüm süreci
adssad