Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   GÜNDEM

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cumartesi   Pazar
13 / 29 °C 17 / 27 °C 15 / 28 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Taşeron işçi haberleri ve son dakika gelişmeleri - 3 Kasım 2013

Taşeron işçi haberleri ve son dakika gelişmeleri - 3 Kasım 2013
 
Taşeron işçiler son dakika haberleri (3 Kasım 2013) Taşeron işçilerin durumu ne olacak? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Başbakan Erdoğan'ın verdiği Taşeron işçi talimatı çözüm olacak mı? Taşeron sorunu için çözüm arayışları devam ederken, Taşeron sayısının da artması neye işaret ediyor?
 
3 Kasım 2013 Pazar - 09:29

Taşeron işçiler son dakika haberleri (3 Kasım 2013) Taşeron işçilerin durumu ne olacak? Taşeron işçiler kadro alabilecek mi? Başbakan Erdoğan'ın verdiği Taşeron işçi talimatı çözüm olacak mı? Taşeron sorunu için çözüm arayışları devam ederken, Taşeron sayısının da artması neye işaret ediyor?

Taşeron işçileri son haberler sürekli yenilenmeye devam etmektedir. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar ile işçilerin istediklerine yakında kavuşması beklenmektedir. Öncelik ile ilk plan kıdem tazminatı konusu olmaktadır. Gerekli düzenlemelerin bu konuda yapılaştırılması ile işçilerin rahata kavuşması planlanmaktadır.

Taşeron işçileri maaşları da artık devlet güvencesi altına girecektir. Şu an için miktar ne kadar olacak bilinmez ancak yapılan düzenlemeler sonucunda işçilerin artık yatırılmayan maaşlarımız ne olacak gibi sorunları da ortadan kalkacak gibi görülmektedir.

Taşeron işçileri izin hakları da yenilenen sözleşmeler ile devamlı yanıyordu. Bu hakları da korunacak e artık sözleşme yenileme bahanesi ile yıllık izin hakları kaybolmayacak. Her taşeron işçisi yapılması beklenen düzenlemelerin sonuç bulması ile izin haklarını da rahatça kullanabilecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bakanlığının gündeminde olan kadın istihdamı, kıdem tazminatı ve taşeron işçiler sorununu taraflarla uzlaşma olmaması halinde, kasım ayında parçalı şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getireceklerini söyledi.

Bayram tatili için geldiği Bursa'da, Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Mahfel Çay Bahçesi'nin açılışına katılan Bakan Çelik, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, çalışma hayatının önemli konularını taraflarla uzlaşarak çözmek istediklerinin altını çizdi. Çelik, şunları kaydetti:

"Çalışma Bakanlığı olarak, önümüzdeki dört beş başlıktan oluşan önemli gündem maddeleri var. Bunlardan bir tanesi kadın istihdamı, bir tanesi taşeron, işveren, işçiler ve tazminat sorunları gibi konulardır. Bunlarla ilgili bayram öncesinde işçi, işveren kesimiyle bir kez daha görüştük, 15 günlük bir süre istediler. Bayramdan sonra, kasımın ilk haftasında son bir kez daha bir araya geleceğiz. Uzlaşma sağlanırsa bunları hızlı şekilde Sayın Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu'na ve oradan da TBMM'ye taşımış olacağız. Eğer uzlaşma sağlanamazsa o zaman parçalı bir şekilde, bütünlük içerisinde değil de daha lokal şekilde bunları parlamentoya taşımış olacağız. Şu anda bulunduğumuz durum bu."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün toplanacak Çalışma Meclisi’ne götüreceği dosyayı Radikal'den Nuray Babacan'a anlattı.Çelik, taşeron işçiler konusunda kamunun yanlış politika izlediğini belirterek, “Asıl işçi ihtiyacını belirleceğiz ve bunların taşeron olmasını önleyeceğiz. Kıdem tazminatı fonu korkulduğu gibi değil, fon taşeron işçiler ve yeni işe girenler için geçerli olacak” dedi.

BAKANIN DOSYASINDAKİ KONULAR

Çelik, iş hayatının en sıkıntılı konularınıntaşeron işçiler ve kıdem tazminatı olduğunu söyledi. İki gün sürecek Çalışma Meclisi’nin ana konularını bunların oluşturacağını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Taşeron işçi sorunu, bizi şu dönemde en çok meşgul eden konu. Sorunu çözmeye çalışırken, karşımıza mahkeme kararları çıkıyor. Karayollarında biliyorsunuz 8 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kararlar çıktı. ‘Bunları ya kadroya alın ya tazminatlarını ödeyin’ deniliyor. Bir orta yolla bunu çözmemiz gerekiyor."

TAŞERON ASIL İŞİ YAPAMAYACAK

"Diğer yandan yaptığımız çalışmanın birkaç ayağı var. Kamuya bakıyorsunuz, 10 yıl öncesine oranla işçi sayısı 500 binden 200 bine düşmüş. Bunu doğru anlamak gerekir. Bu devletin küçülmesi anlamına mı geliyor? Yoksa kamuda yoğun bir şekilde taşeron işçi kullanıldığı anlamına mı geliyor? Bakıyorsunuz altından taşeronlaşma çıkıyor. İhtiyacınız azalmamış, karşılama biçiminiz değişmiş. Aslında bundan hem çalışan hem de kamu zararlı çıkıyor."

KAMUDA İŞÇİ AZALDI AMA

"Çünkü kamu 5-10 yıl sonra taşeron çalıştırdıklarının tazminatlarını ve diğer haklarını fazlasıyla ödemek zorunda kalıyor. Karayollarında karşımıza çıktığı gibi.

Bu yüzden doğru analiz yapmak gerekiyor. Biz de şu soruyu sorduk: Kamuda asıl iş için gerekli çalışan sayısı nedir? Asıl iş için taşeronun kullanılmaması önlenmeli."

ÜÇ STATÜ OLACAK

"Şimdi yaptığımız çalışmamızın merkezi bu. Kamuyu asıl iş, yardımcı iş ve alt işverenin üstleneceği iş olarak üçe ayırdık. Böylece asıl işte taşeron çalıştırılmasını önleyeceğiz. Çalışmanın diğer ayağı ise alt işverenden alınacak hizmetlerde çalışanların haklarını belirlemek, mesaisi, izni, emekliliği, tazminatı, hepsini bir statüye bağlayacağız ve onların da maduriyetini önleyeceğiz. Karmaşık ama önemli bir konu."

KIDEM TAZMİNATI FONU

"Kıdem Tazminatı Fonu korkulduğu gibi değil. Bu çalışmanın bir yanı da bu. Taşeron işçilerin tazminatları ile işe yeni girecekler fon üzerinden değerlendirilecek. Mevcut çalışanların ne geçmiş hakları, ne de gelecek hakları fona devredilmeyecek. Bu kesin. Burada bir tek istisna olabilir, o da isteğe bağlı. ‘Ben Kıdem Tazminatı Fonu’yla ilişkilendirilmek istiyorum’ diyen olursa, bireysel olarak buna imkân yaratabiliriz. Tüm bu konular, toplantıda tartışılacak ve karara bağlanacak.”

Masada yok yok

Çalışma Meclisi’nin 2 gün sürecek 10. toplantısında, çalışma hayatının yıllardan beri tartışma konusu olan kıdem tazminatı, alt işverenlik, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi konuları ele alınacak. Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik katılacak.

Taşeron çalışan sayısı

KAMU

Temizlik 202.620
Diğer hizmetler 170.168
Güvenlik 119.316
Veri giriş 40.804
Sağlık 24.589
Atık 10.226
Toplam: 567.763

ÖZEL SEKTÖR

İnşaat 318.087
İmalat 63.849
Madencilik 12.606
Ulaştırma ve depolama 10.347
İdari ve destek hizmetleri 4.146
Diğer 10.431
Toplam: 419.466

Rüyada Rahibe görmek ne anlama gelir?

Rüyasında rahibe gören kişi, dünya zevklerinden vazgeçer, bir köşeye çekilerek ibadetle meşgul olur.  Rüyada rahibe ile konuşmak ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
(3 Kasım 2013)Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı -Taşeron Yasası
 
Yıldırım en sert konuşmasını yaptı
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 7   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
ELAZIG TAŞERONU
4 Kasım 2013 Pazartesi 12:57
mrb hiç birşey yolmaz sizler birşey olacagınımı veya degişecegini mi sanıyorsunuz odur elimizdekini alıyorlar verilen yemek yol parasını elazıg da alıyorlar sizler birşeyler degişecek sanıyorsunuz yazıkki ümit baglıyorsunuz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
BELEDİYE TAŞERONU
4 Kasım 2013 Pazartesi 12:33
NE YUZLE OY İSTICENIZ BELEDİYE SEÇIMLERINDE TAŞERONDAN OY BEKLEMEYIN ALLAH BİLDİGİ GİBİ ETSİN KADROMUZU VERIN ARTIK GARIBANDAN GEÇINMEYIN KADRO YOKSA OY YOK
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
osman
4 Kasım 2013 Pazartesi 11:38
asıl işçi ihtiyacı karşılanacakmış üçe ayıracakmış asıl o zaman adeletsizlik hat safaya çıkar ve mahkeme yolu tam anlamıyla açılır önemli olan herkesi kadroya almak adelet böyle olur üçe ayırma kayırma ile olmazzzz mahkeme yolu göründü oyda alamazsın!!!
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
kamu taşoronu
4 Kasım 2013 Pazartesi 09:16
belediyede taşoron şoförüz kadrolarla aynı resmi araçları kullanıyoruz.adalet varsa kadromuzu istiyoruz...
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%90 %10
yaser
3 Kasım 2013 Pazar 23:06
sayın devlet büyüklerimiz sadece dediniz tartışacagız konuşacagız görüşeceyiz diyorsunuz.bırakın artıkartık şu garibanla taşeron işçilerini ve emekçi kardeş işcilerimle dalga geçmeyi alay etmeyi küçük görmeyi.biz insanız hayvan veya sürü deyiliz.istedimiz çok birşey deyil sadece insanca çalışmak adam yerine vatandaş yerine konulup iş güvencesi verilmesini istiyoruz.ileri geri kakılmak hakaret edilmek.küçük görülmek istemiyoruz.sadece hakkımızı istiyoruz.bukadar zormu iş güvencesi vermek.verilen bütün sözler vekil olana kadar?o koltuğa oturana kadarmı ALLAH aşkına.eyer öyle ise yazık.deyil ise verilen sözleri yerine getirin de biz taşeron işçileri olarak insan oldumuzu vatandaş oldumuzu hatırlayalım.insan gibi çalışıp yaşayalım.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
tasoron
3 Kasım 2013 Pazar 20:59
duy duy ama ınanma ekım dedıler sımdı kasım dıyorlar bırbakarsın 2015 derler oyalamaca...............
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
belediye tasoren
3 Kasım 2013 Pazar 19:59
Bukonuya elatip da côzûme kavusturamassa saying bakan istifa etmeli bukadar imaji zedelenen saying faruk clik bu kutsal makami daha fazla muskul etmemeli
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%92 %8
 
 
DİĞER HABERLER
 
 
(3 Kasım 2013)Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı -Taşeron Yasası
Taşeron İşçilerin kadro beklentisi Taşeron maaşı - Taşeron Yasası. En ...
Taşeron işçi son dakika haberleri (3 Kasım 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (3 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron işçiler son dakika haberleri 3 Kasım 2013) kıdem tazminatı müjdesi
Taşeron işçiler son dakika haberleri (3 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
Taşeron haberleri ve son dakika gelişmeleri (3 Kasım 2013)
Taşeron işçiler son dakika haberleri (3 Kasım 2013) Taşeron işçilerin ...
 
 
TSK'nın şu anki mevcudu 648 bin
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 345'i general ve amiral, 39 bin 293'ü subay, ...
Yılbaşından sonra değişim başlıyor!
Yılbaşından sonra başlayıp 3 yıl içinde eski kimlikler çipli olan yenileriyle ...
E-5'te can pazarı yaşandı:5 yaralı
Çarpmanın etkisiyle aracın motoru yerinden çıkarak metrelerce ileriye ...
İzmir'de canlı bomba son anda yakalandı
Devletin zirvesini ağırlayan kongrenin 3 gün öncesinde terör operasyonu gerçekleştirildi.
 
 
ABD baskısına karşı Çin atağa geçti
Türkiye'nin Çin'den yapacağı füze ihale kararını iptal etmesi için baskı ...
Rus istihbaratından PKK'ya sipariş
Türkiye'nin "muhaliflere kimyasal veriyor" yalanını yaymaları için Rus ...
Vali başörtüsü takabilecek mi?
İçişleri Bakanı Muammer Güler, valilerin başörtülü olmasında bir sakınca olmadığını bildirdi.
Suriye'ye giden gemiye baskın
Hatay'da yürütülen operasyonda Suriye'ye giden gemiye baskın düzenlendi ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• AK Parti
• şehit
• ankara haberleri
• dizi
• galatasaray
• Cizre
• beşiktaş
adssad