Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   CUMHURBAŞKANI

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Pazar   Pazartesi
11 / 20 °C 9 / 22 °C 10 / 25 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Erdoğan'a özel kanun teklifi hazırlandı!

Erdoğan a özel kanun teklifi hazırlandı!
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde uyması gereken etik davranışlar için kanun teklifi verildi. Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecinde uyması gereken etik davranış ilkelerini belirleyen kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.
 
20 Ağustos 2015 Perşembe - 16:50

Erdoğan Özyalçın, Anayasa'nın 104. maddesinin Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerine ilişkin düzenleme yaptığını hatırlatarak, bu düzenlemenin “Cumhurbaşkanı ayrıca Anayasa'da ve kanunlarda verilen… diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır” şeklinde olduğunu; bunun yanında 105. maddede ise Cumhurbaşkanı'nın ‘sorumluluk ve sorumsuzluk hali’nin hüküm altına alındığını ve Cumhurbaşkanı'nın, Anayasa ve diğer kanunlarda... tek başına yapabileceği bütün işlemlerden sorumlu olacağının belirlendiğini hatırlattı.

 Bu yönüyle Anayasa'nın 10. maddesinde tanımlanan ‘kanun önünde eşitlik’ ilkesi ve bu maddenin 5.i fıkrasına göre “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorundadırlar” hükmünün Cumhurbaşkanı dahil bütün devlet organları için bağlayıcı olduğuna işaret eden CHP’li Özyalçın, Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığının Anayasa ile tanımlandığını kaydetti.
Özyalçın, gerekçenin devamında “Cumhurbaşkanı’nın bu tarafsızlığı, ant içmesi ile görev ve yetkilerini tanımlayan 101, 103 ve 104 üncü maddelerinde herhangi bir yoruma açık olmayacak şekilde net olarak çizmiştir. Yine Anayasa’nın 79 uncu maddesi ile ‘Seçimlerin genel yönetim ve denetimi’ Yüksek Seçim Kurulu’na verilen görevi de hiçbir özel yoruma ihtiyaç duyulmayacak kadar açıktır. Keza siyasi sorumluğu olmayan, sorumsuzluğu esas olan Cumhurbaşkanı'nın örtülü ödenek kullanma yoluyla hükümet politikası alanına girmesi, bunda yetki sahibi olması ve aynı zamanda kullanmış olduğu bu yetkinin Parlamento tarafından denetlenemeyecek olması Anayasa'ya açık bir aykırılık oluşturmaktadır.” dedi.

 Tüm bu anayasal hükümlere karşın 25. Dönem Milletvekili seçimi sürecinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuka, siyasi etiğe aykırı tutum ve söylemleri kamuoyunun malumu olduğuna işaret eden CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı anılan süreçte yaptığı çeşitli ziyaret, toplantı, kabul, toplu açılış töreni vb. etkinliklerde yaptığı konuşmalarda ‘Benim gönlümde yatan partiyi biliyorsunuz’ diyerek kurucusu olduğu partiyi işaret etmiştir.Ayrıca ‘400 milletvekili istiyorum’, ‘400 milletvekilini verin ve bu iş huzur içinde çözülsün’ diyerek oy isteyebilmiştir. İşaret ettiği parti dışındaki tüm partilerin başkanları ve sözcüleri tarafından dile getirilen görüşlere, sanki rakip siyasi partinin lideriymiş gibi üstelik isim de vererek cevaplar yetiştirme gayretine girmiştir.Cumhurbaşkanı, Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen kural tanımazlığını muhalefet partilerinin seçim bildirgelerini eleştirerek sürdürmüş, bunları yaparken dini ve millî değerleri de kullanmaktan geri kalmamıştır.


Keza, Cumhurbaşkanı’nın bu süreçte yaptığı konuşmalar da medya yayınlarında vatandaşın oyuna tesir edecek nitelik ve süre uzatımlarıyla yer bulmuştur.

 


Kanun teklifi ile 25. Dönem Milletvekili seçim sürecinde yaşanan Anayasa'ya ve siyasi etiğe açıkça aykırılık teşkil eden hal ve davranışların bir daha tekrarlanmaması ve her siyasi görüşten yurttaşın oyu ile seçilen Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde uyması gereken etik davranış ilkelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.”


CUMHURBAŞKANI'NIN SEÇİM SÜRECİNDE UYGULAMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU ETİK DAVRANIŞ İLKELERİNİ BELİRLEYEN KANUN TEKLİFİ"AMAÇ VE KAPSAMMadde 1- Bu Kanunun amacı; milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halk oyuna sunulmasında seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası Cumhurbaşkanı’nın uygulaması gereken etik işlemlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.SEÇİM SÜRECİNDE UYGULANACAK ETİK İLKELERMadde 2– Cumhurbaşkanı; milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, muhtarlık, ihtiyar meclisi üyeliği, ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde ve Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların halkoyuna sunulmasında belirlenen seçim takviminden bir ay öncesinden başlamak üzere seçimin gerçekleşeceği gün de dahil olmak üzere; Devletin ve diğer kamu tüzel kişileri ve bunlara bağlı kuruluşların doğrudan doğruya ve dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıkların, özel gelir kaynakları ve özel olanakları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan derneklerin ve devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs ve ortaklıkların, garnizon komutanlıklarının, sivil toplum kuruluşlarının, devletten herhangi bir türde özel teşvik, sübvansiyon veya maddi destek alan kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve bunlara bağlı işletmelerin, arazi alım satımı yapan veya toplu konut inşaatı işleriyle uğraşan şirketlerin veya hisselerinin yüzde 50’sinden fazlası devletin kontrolünde olan veya bu kuruluşlara müteahhitlik vb. hizmet veren kuruluşların, yapı ve/veya diğer kooperatiflerin, her türlü miting, açılış, toplu açılış, organizasyon, tören, ziyaret, açık hava toplantısı gibi etkinliklerine katılabilir ancak siyasi içerikli, herhangi bir siyasi partiye yönlendirici veya seçmenin oyunu etkileyecek nitelik taşıyan mahiyette konuşma yapamaz.

 

Yazılı, işitsel ve/veya görsel medyaya siyasi içerikli, herhangi bir siyasi partiye yönlendirici veya seçmenin oyunu etkileyecek nitelik taşıyan mahiyette açıklama yapamaz.


DÜRÜSTLÜK VE TARAFSIZLIKMadde 3- Cumhurbaşkanı; belirlenen seçim takviminden bir ay önce de katılacağı tüm eylem ve işlemlerinde yasallık, adalet, eşitlik ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda hareket eder.Görevini yerine getirirken dil, din, felsefi inanç, siyasi düşünce, ırk, cinsiyet ve benzeri sebeplerle hiçbir ayrım yapamaz. İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı veya kısıtlayıcı muamelede ve fırsat eşitliğini engelleyici davranış ve uygulamalarda bulunamaz.


Takdir yetkisini, her türlü keyfilikten uzak, tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine uygun olarak kullanır. Herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef alan bir davranış veya eylemde bulunamaz. Cumhurbaşkanı, görevlerini yürütürken bu kanunda belirtilen etik davranış ilkelerine uymakla yükümlüdür. Bu ilkeler, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile sorumluluk ve sorumsuzluk halini düzenleyen mevzuat hükümlerinin bir parçasını oluşturur.Bu kanunun uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yüksek Seçim Kurulu yetkilidir.Madde 4- 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 24 üncü maddesinde yer alan 'Cumhurbaşkanlığı' ve 'Cumhurbaşkanı' ifadeleri ile ek fıkrada düzenlenen 'Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki ödenekler bakımından ikinci ve üçüncü fıkralar kapsamında yer alan hususlar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenir ve uygulanır' hükmü madde metninden çıkarılmıştır.Madde 5- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 6- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Rüyada Asker görmek ne anlama gelir?

Rüyada asker görmek;  evin ve ülkenin korunması için uğraşmaya dalalet eder.  Eğer bir kimse rüyada askere gittiğini görürse ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Vural'dan özel okul baskınlarına tepki!
 
Yunanistan'da Cipras istifasını sundu!
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Erdoğan'dan çözüm süreci açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son bir ay içinde yaşanan terör olaylarına ...
Erdoğan, Gül'ün izlerini tek tek siliyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den ...
Erdoğan'dan muhalefete çok sert sözler!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te yaptığı konuşmada muhalefet ...
Erdoğan'dan Ağrı'daki PKK saldırısı yorumu!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da katıldığı toplu açılış ...
 
 
Bu anket sonucu Erdoğan'ı çıldırtacak!
Ak Partili'ler başkanlık sistemi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi ...
Erdoğan TÜMSİAD'a paralel yapıyı anlattı!
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ...
'Kürt çocukları okumasın diye yapıyorlar'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Okul, müze, kütüphane, kitap yakarak nasıl barbar ...
Çankaya Köşkü'nde 'acil' sürpriz toplantı
Ankara’da bugün çok kritik bir toplantı yapılacak. Güvenlik zirvesi beraberinde ...
 
 
Köşk'te devir teslim töreni böyle yapıldı!
12. Cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya ...
12. Cumhurbaşkanı ATA'nın huzurunda!
Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de yemin ettikten sonra ...
12. Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti!
12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan TBMM'de yemin ederek resmen ...
Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak ilk nereyi ziyaret edecek?
Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• pkk
• şehit
• fenerbahçe
• CHP
• erdoğan
• davutoğlu
• asker
• Cizre
adssad