Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   DİĞER

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Cumartesi   Pazar
13 / 29 °C 17 / 27 °C 15 / 28 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Deniz Gezmiş'in 40 yıl önceki görüntüleri

Deniz Gezmiş in 40 yıl önceki görüntüleri
 
Deniz Gezmiş'in o görüntüleri 40 yıl sonra bulundu ve "Delikanlım İyi Bak Yıldızlara" adlı belgesel ile ilk kez yayınlandı.
 
7 Mayıs 2012 Pazartesi - 23:29

Can Dündar’ın hazırladığı "Delikanlım İyi Bak Yıldızlara" adlı belgeselin gösterimi yapıldı.

Can Dündar’ın hazırladığı, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaşamlarından kesitler sunan "Delikanlım... İyi Bak Yıldızlara" belgeselinin ilk gösterimi dün Ataşehir’deki Deniz Gezmiş Parkı’nda yapıldı. Can Dündar, Deniz Gezmiş’in 40 yıl sonra bulunan o görüntülerini Medya Mahallesi programında Ayşenur Aslan’a anlattı.

"YENİ DENİZ GEZMİŞ’LERİN YOLUNU AÇMIŞ OLALIM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, annelere ”Çocuklarınıza daha güzel bir Türkiye bırakmak istiyorsanız, çocuklarınıza ’Bu ülkede Deniz Gezmiş ve arkadaşları bağımsız, özgür bir Türkiye için mücadele ettiler, sen de örnek al ve sen de bağımsız Türkiye için mücadele et’ deyin ki, yeni nesil Deniz Gezmişler’in yolunu açmış olalım” dedi.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamının 40. yılı nedeniyle Ataşehir’deki Deniz Gezmiş Parkı’nda anma töreni düzenlendi.

Törene eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile katılan Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, bugünün aynı zamanda Hıdrellez olduğunu hatırlatarak, vatandaşların Hıdrellez Bayramı’nı kutladı.

Bugünün, Hızır ile İlyas’ın buluştuğu, baharın geldiği gün olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ”İçimiz kıpır kıpır, doğa kıpır kıpır, insanoğlu kıpır kıpır” dedi.

İnsanlık tarihinin verilen mücadelelerle dolu olduğunu, demokrasi, özgürlükler, insan hakları, kadın-erkek eşitliği için ağır bedeller ödendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

”Biz de ağır bedeller ödedik. Onlardan bir kısmını, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını burada anıyoruz. Bu sabah evden erken çıktım. Önce Karşıyaka Mezarlığı’na uğradım. 3 güzelim insanın mezarına, 3’er karanfil bıraktım. İlk kez oluyor bu. CHP Genel Başkanı olarak, o devrimcileri selamlamak, onları anmak
benim görevimdi, o görevimi yerine getirdim. Onlar bedel ödediler, çocuklarımız daha güzel bir dünyada yaşasın, bu ülkeye özgürlük gelsin, kadın-erkek eşitliği sağlansın, ülkemiz bağımsız olsun diye. Ama üzülerek şunu da söyleyeyim, nasıl oldu da bu güzelim ülkede, bir ülkenin Devlet Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nı parmak işaretiyle yanına çağırır ve o da koşa koşa gider oraya.

Hangi çağda yaşıyoruz. Mustafa Kemal’in bağımsız Türkiyesi’nin Dışişleri Bakanı böyle olabilir mi? Her zaman söylüyorum, yine de söyleyeceğim, bu ülkede yurtsever, devrimci, özgürlükçü, adaletten yana olmak zordur ama bu ulusun çocukları bütün zorlukları başaracaktır.” 

Kılıçdaroğlu, bağımsız, özgür, onurlu Türkiye’yi hep beraber kuracaklarını ifade ederek, kitaplarında ödün vermek bulunmadığını söyledi. 


”Onlar da duymuşlardır...” 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayata ve zalimlere karşı direneceklerini kaydederek, şöyle devam etti:

”Hep mazlumun yanında, yüreği insan sevgisiyle dolu olan insanların yanında olacağız. Onun için mücadele ediyoruz, mücadeleyi sürdüreceğiz. Baskı nereden gelirse gelsin, baskıyı kim yaparsa yapsın, baskının önünde boyun eğmeyeceğiz, baskıya karşı direneceğiz. Çünkü bu ülkenin özgürlüğü ve
bağımsızlığı için mücadele edenler bedel ödediler. Bedel ödenecekse, buradan söylüyorum, CHP Genel Başkanı olarak söylüyorum, bedel ödenecekse, o bedeli de ödemeye razıyız. Yeter ki ülkemizde demokrasi ve adalet olsun.

Gelinen nokta iç açıcı değil. Toplum, medya, üniversiteler nefes alamıyor. Her alanda baskı var ama baskıya direnmek hepimizin ortak görevidir.
Baskıya direnme konusunda, baskıcılara, zalimlere karşı direnme konusunda CHP olarak bize destek vermeye hazır mısınız? Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ruhu hep aramızda olacak. Onlar da duymuşlardır... Bir Deniz Gezmiş vardı, şimdi binlerce Deniz Gezmiş olmalı, binlercesi gezmeli, binlercesi direnmeli, binlercesi zalime karşı direnmeli. Onların bize, çocuklarımıza bıraktıkları güzel mirası gelecek kuşaklara taşımak bizim elimizde. Annelerin elinde. Anneler, çocuklarınıza daha
güzel bir Türkiye bırakmak istiyorsanız, çocuklarınıza ’Bu ülkede Deniz Gezmiş ve arkadaşları bağımsız, özgür bir Türkiye için mücadele ettiler, sen de örnek al ve sen de bağımsız Türkiye için mücadelel et’ deyin ki, yeni nesil Deniz Gezmişler’in yolunu açmış olalım.”

”Delikanlım... İyi Bak Yıldızlara” adlı belgeseli hazırlayan Can Dündar’ı da kutlayan Kılıçdaroğlu, ”Pek çok şeyi yeni öğreneceğiz, bundan sonra da öğreneceğimiz çok şey olabilir. Onun belgeseli, gelecek kuşakların aydınlanması için çok önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu, yaşama, zalimlere, zulmedene karşı direnmenin doğalarında olması gereken bir unsur olduğunu belirterek, ”İnsanoğlu zulme karşı hep direnmiştir. Sonunda yenilenler hep zalimler olmuştur, yine onlar yenilecektir. Yeter ki biz bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayalım” diye
konuştu.

Delikanlım... İyi Bak Yıldızlara” belgeseli gösterildi

Törende, daha sonra gazeteci-yazar Can Dündar’ın hazırladığı ve 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mücadeleleri ve yaşamlarından kesitlerin, dönemin tanıklarının ağzından anlatıldığı ”Delikanlım... İyi Bak Yıldızlara” adlı belgesel gösterildi.

Dönemin tanıkları ve Deniz Gezmiş’in arkadaşlarının anlatımlarıyla döneme damgasını vuran olayların ekrana taşındığı ve adını Nazım Hikmet’in bir dizesinden alan belgeselde, Bora Gezmiş, Ertuğrul Kürkçü, Mustafa Yalçıner, Gökalp Eren, Hacı Tonak, Mehmet Asal, Ergin Konuksever, Halit Çelenk, Şule
Albayraktaroğlu, Celal Doğan, Cemil Gezmiş o dönemi anlatıyor.

Şiir ve mektupları Tuncel Kurtiz’ın seslendirdiği belgeselde, Deniz Gezmiş’e dair daha önce yayınlanmayan yurt içi ve dışı arşivlerden derlenen fotoğraf ve görüntüler de yer alıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, belgeselin sonunda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idama götürülme sahnelerinin anlatıldığı son bölümünde duygulandıkları görüldü.

Zülfü Livaneli konser verdi

Anma töreninde daha sonra Zülfü Livaneli konser verdi. Livaneli, ”Biz Türkiye’de aklımızın erdiği anda devrimci olduk ve son nefesimizi devrimci olarak vereceğiz. Bu, zaman oldu antiemperyalizm, zaman oldu antikapitalizm, zaman oldu Atatürk devrimciliği biçiminde oldu. Biz her zaman devrimci kaldık, devrimci kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Livaneli, 40 yıl önce, bu gecenin sabahında, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın avukatları olarak Halit Çelenk ve Mükerrem Erdoğan’ın idamlara katıldığını ve tutanak tuttuğunu hatırlatarak, ”Mükerrem Erdoğan sabah bize gelmişti ve idamın bütün ayrıntılarını anlatmıştı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in kahramanlıklarını,
ölüme bile saygı duymayan o dönemin zalimlerinin keyifle sigara içtiklerini anlatmışlardı. O gün biz bu düzenden, bu zulümden nefret etmiştik. 40 yıl sonra nefretimiz daha büyük. Onların isimleri kalmadı, cisimleri kalmadı ama Denizler burada, büyük bir kitleyle anılıyor” diye konuştu.

Konserin sonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Can Dündar ile Zülfü Livaneli’ye plaket ve çiçek verdi.

Can Dündar, halka bugüne kadar küçük bir ekrandan hitap etmeye çalıştıklarını, bugün nihayet büyük ekranlara ve meydanlara çıktıklarını ve bunun heyecanını yaşadığını belirterek, ”Delikanlım’ı size, Delikanlı’mın adını taşıyan bir parkta, Delikanlı’mın heykelinin önünde gösterebilmenin de onurunu
yaşıyorum. CHP Genel Başkanı’na, yıllar sonra bir genel başkanı, karanfiller elinde, mezarlıkta görebilme onurunu yaşattığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Anma törenine, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Deniz Gezmiş’in dava arkadaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Rüyada Leylek görmek ne anlama gelir?

Rüyada leylek görmek, toplantı ve ortaklığı seven kimselere dalalet eder.  Eğer kişi rüyasında leylek kuşlarının kışın bir yerde toplanmış olduğunu ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
On Numara çekiliş sonuçları
 
Manisasporlu Nizamettin Orduspor'da
 

 Haberin Videosu 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Polise güneş gözlüğü yasağı
Eskişehir'de yayınlanan iç emirle, polislerin güneş gözlüğü takmaması istendi.
Tatil planı yapanlar aman dikkat!
Aylar öncesinden tatil planını belirleyip erken rezervasyon indiriminden ...
Bu gözlük insanı 'sarhoş' ediyor
Trafik Haftası etkinliğinde, 130 promil alkollü kişinin gördüğünü gösteren gözlük dikkati çekti
Black Ops II çıkmadan rekora gidiyor!
Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops II'nin çıkmasına aylar var ama o, şova başladı bile...
 
 
Sayısal Loto çekiliş sonuçları
Sayısal Loto çekiliş sonuçları yayınlandı, Sayısal Loto'da şanslı numaralar hangileri;
Servis midibüsü devrildi: 12 yaralı
Bursa'da bir zeytin firmasının çalışanlarını taşıyan servis midibüsü devrildi.
Türkiye şehitlerini sonsuzluğa uğurladı
Tunceli'de şehit düşen 3 asker son yolculuklarına gözyaşlarıyla uğurlandı.
MİT'ten 1 Mayıs katliamı raporu
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, 12 Eylül darbesine ilişkin ...
 
 
Simav sallanmaya devam ediyor
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Öğrencilerin otomobili nehire uçtu
Ağrı'nın Hamur ilçesi yakınlarında otomobilin Murat Nehri'ne devrilmesi sonucu 2 kişi öldü
Samsun’da öğretmeni dövdüler
Samsun’un Bafra ilçesinde bir öğretmen, evinin önünde darp edilerek ağır yaralandı.
Öğrenci kavgası, taşlar havada uçuştu!
Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ) '3 Mayıs Türkçülük Günü' kutlamaları sırasında kavga çıktı.
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• şehit
• çözüm süreci
• Ankara
• ankara haberleri
• mhp
• Cizre
• Cizre
• Şehit haberleri
adssad