Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle

   BDP

ANKARA
Değiştir
  Bugün   Çarşamba   Perşembe
8 / 28 °C 13 / 26 °C 14 / 25 °C
 
  HABER VİDEO GALERİ FOTO GALERİ GAZETELER RÜYA TABİRLERİ BİLGİ YARIŞMASI
  ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ SPOR MAGAZİN DÜNYA YAŞAM MEDYA SAĞLIK KÜLTÜR & SANAT EĞİTİM TEKNOLOJİ  
 
   
  Facebook'a yeni özellik geldi  
 
   
  46 Yok Olan dizisi ne zaman final yapacak?  
 
   
  Lucescu'nun yeni takımı belli oldu  
 
   
  20 yıllık Beyaz Show bitiyor mu?  
 
   
  PFDK Selçuk İnan'a cezayı kesti!  
 
 

Demirtaş: Eller tetikten çekilsin!

Demirtaş: Eller tetikten çekilsin!
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş son günlerde yaşanan terör olayları ile ilgili olarak barış çağrısını bir kez daha yineledi.Selahattin Demirtaş, Kandil ve Ankara'ya çağrıda bulunup, "Eller tetikten çekilsin, karşılıklı ateşkes pozisyonuna geçilsin" ifadelerini kullandı.
 
13 Eylül 2015 Pazar - 15:17

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, insanlarda ne olursa olsun mutlaka barış masasına dönülmesi konusunda büyük istek, özlem ve ısrar olduğunu belirterek, "Bu çağrımızı tek taraflı yapmadık ve yapmıyoruz. 'Silahlar sussun, eller tetikten çekilsin, karşılıklı ateşkes pozisyonuna geçilsin' derken kişisel düşüncelerimizi ve isteklerimizi dile getirmiyoruz. Ankara'nın da, Kandil'in de, halkın bu beklentisi ile ilgili somut net bir proje, bir gelecek, bir cevap ve beklentiye karşılayacak bir tutum ortaya koyması gerekir" dedi.ŞEYH SAİT MEYDANI'NDA BASIN AÇIKLAMASI


Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, merkez Sur İlçesi'nde bugün sabah uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı nedeniyle aralarında Mir Dengir Mehmet Fırat, Celal Doğan, Leyla Zana ve HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'ın da aralarında bulunduğu bir grup milletvekili ile Dağkapı Şeyh Sait Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Demirtaş, arkalarında bulunan Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı uygulandığını, çatışma ve helikopter seslerini duydukları bu bölgenin kent merkezi olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

 


"TÜRKİYE AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR TALİHSİZLİKTİR""Bütün bu olağanüstü durumların, bütün bu olağanüstü gelişmelerin hiç yaşanmasına gerek kalmadan, bütün bu işlere hiç girmeden, girişilmeden sorunları çözme yöntemi hali hazırda yanı başımızda dururken, güvenlik konsepti ve güvenlikçi bakış açısı ile bir kez daha 90'ları aratacak günlere dönülmüş olması Türkiye açısından çok büyük bir talihsizliktir."Demirtaş, konuşarak, diyalog ile sorunları çözme imkanı olmadığı takdirde bu güvenlik politikasına bir anlam biçebileceklerini de ifade ederken, halkın büyük bir barış özlemi, barış iradesi bulunduğunu ve müzakere diyalog sürecinin desteklendiğini söyledi.HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şöyle dedi:"LAF OLSUN TORBA DOLSUN ÇAĞRILAR DEĞİLDİR""Halkımızda mutlaka, ne olursa olsun barış masasına dönülmesi konusunda büyük bir istek, özlem ve ısrar var. Türkiye'nin doğusundan batısına, Kürt halkının,Türkiye toplumunun tamamına yakınının duygu ve ısrarını dile getiriyoruz. Bu çağrının mutlaka ciddiyetle değerlendirilmesini bekliyoruz. Yaptığımız çağrılar sıradan, gelişi güzel 'Laf olsun, torba dolsun' çağrıları değildir. Herkesin bütün tarafların çağrılımızı olgunlaşmış, halk düşüncesi olarak dikkate alması, ele alması ve değerlendirmesi gerekir. Ankara'nın da Kandil'in de halkın bu beklentisi ile ilgili somut net bir proje, bir gelecek, bir cevap ve beklentiye karşılayacak bir tutum ortaya koyması gerekir.""BİZLER DE BASKI YAŞAYAN İNSANLARIZ""Ben ve arkadaşlarımız, partimiz 2015 yılında bu coğrafyada demokratik siyaset çok güçlü bir irade sahibi iken halkın muazzam bir desteği, demokratik siyasetin cesaret, öz güven, gücü varken, AKP'ye ve güvenlikçi politikalarına karşı direnemeyecek durumda değiliz. Demokratik siyaset açısından kendimizi çaresiz hissetmiyoruz. Bu nedenle devletin ve AKP'nin politikaları ne kadar yanlış olursa olsun, dayatma, baskıcı olursa olsun bunların hepsine tanıklık ediyoruz, bizler de baskıyı yaşayan insanlarız.""ELİMİZDEN GELEN NE VARSA O GAYRETİ GÖSTERMEYE HAZIRIZ""Halkımızın tümü bu baskı ve tutuklamaları görüyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçenin belediye başkanları tutuklu şu anda. Sadece halkının iradesini temsil etme bakımından dik durdukları için cezaevindeler. AKP ve devlet aklı bu güvenlik politikalar ile baskıları artırabilir. Ama, HDP'nin duruşu demokratik siyasi çizgidir. Bizler her türlü sorunu lokal, yerel ve genel bütün sorunların çözümü konusunda diyaloga açığız. Diyalog ile her türlü sorunu çözme konusunda elimizden gelen ne varsa o gayreti göstermeye hazırız.""SEÇİM HESABIYLA GÖTÜRÜLMEYE ÇALIŞILIRSA YAZIK EDİLİR""Demirtaş, kim olursa olsun tek bir insanın burnu kanamaması için siyasetçiler olarak inisiyatif, halktan görev, destek, oy aldıklarını belirtirken, AK Parti'nin müzakere ve diyaloga dönüp çatışma, gerilim savaş konseptini kenara bırakıp barışa giden kapıları açmayı denemesi halinde iyi ve doğru bir iş yapacağını öne sürdü."


HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, son siyasi gerilim, siyasi rekabet ve yaklaşan seçimlere bakmaksızın her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ifade ederken "Ama güvenlikçi konsepti dayatmalarla partimizi hiçleştirmeye çalışarak linç kültürü ile yaptığımız açıklamaları çarpıtıp neredeyse bütün bu olup bitenlerin faturasını bize çıkartmaya çalışırlarsa küçük hesap ve 1 Kasım seçim hesabı ile ülkeyi götürmeye çalışırlarsa yazık ederler" dedi. Demirtaş, konuştukları bölgenin arkasında kimlerin kimleri vurmaya çalıştığını, hiç istemedikleri halde kaç cenaze çıkacağını bilmediklerini ifade ederken konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İŞİMİZ CENAZELERİN OLDUĞU TABUTLARI OMUZLAMAK DEĞİL""Bizim, halkımız ve Türkiye toplumunun işi sadece genç bedenlerin konulduğu tabutları omuzlarında taşımak, ölümün bilançosunu tutmak değildir. Bizlerin işi oradan cenazelerin çıkmasını engellemektir. Silvan'dan da haberler geliyor; yaşamını yitirenler var, 3 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Bu koşullarda seçimi düşünmeyi bir tarafa bırakıp insanların canını kurtarmak dışında hiçbir şey düşünemeyiz. Diyalog kapıları sonuna kadar zorlanmalıdır. İlla 'kamu düzenini sağlayacağım' diye operasyonel yaklaşım dayatılır ve bunun üzerinden bir siyasi bir politika hayata sokağa geçirilmeye çalışılırsa oradan barış, çözüm çıkmıyor. Cizre'de 10 gün boyunca sağa çıkma yasağı ilan ettiler. Taradılar, operasyon yaptılar, iletişimi kestiler. İnsanların su ve ekmeğini kestiler, 120 bin kişilik bir şehri zindana çevirdiler ne oldu? 10'uncu gün gittik Cizre'ye. Yıkılmış, harabe bir kent, duyguları kırılmış bir halk, ama şu devlete ve hükümete yüzde 1, binde 1 inancı varsa onu da yitirmiş bir halk kalmış geriye. Dimdik ayakta, iradesi, acıları ile birlikte bir halk kalmış geride. Kim. ne kazandı, e elde edildi. Cizre'de, Diyarbakır'da bir sorun var. Bu sorunun adı; Kürt sorunudur. Kürtler'in kendi dil, kültür ve tarihi ile kendi topraklarında özgürce yaşama sorunudur. 3 genç eline silahları aldı diye bütün kentleri bombalayarak memleketi Suriye'ye çevirerek neyi çözeceksiniz?"


"20 MİLYON KÜRDÜN GÖNLÜNÜ KALBİNİ KIRARAK İKTİDAR OLSANIZ NE OLUR"HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "20 milyon Kürdün kalbini, gönlünü kırarak bu ülkede iktidar olsanız ne olur, 400 vekiliniz olsa ne olur? Türkiye'nin 3'te 1 nüfusunu bu şekilde duygu olarak ülkeden koparsanız başkan olsanız ne olur? Ülkeye barış getirebilir misiniz?" dedi. Demirtaş, yeniden barış masasının düzeltilmesini, gereken kişilerin gerekirse 1 yıl konuşaya başlaması ancak 1 kişinin ölmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Demirtaş şöyle devam etti:

"ÇÖZÜM YOLU MÜZAKEREDİR""Sorunları konuşarak çözmek ayıp, ihanet, korkulacak bir şey değil. Böyle ortamlarda barış, diyalog müzakere diyemeyen korkaktır. Savaş tek başına kahramanlık değildir, hangi savaş barış ile sonuçlanmıştır? Önemli olan onurlu bir barışı halkımıza armağan etmektir. Yenme- yenilgi, ezme üzerine onurlu bir barış kurulabilir mi? Bütün halkımız bundan emin olsan HDP'nin kurulduğu günkü duruşu neyse bugünkü duruşu odur. Diyarbakır, İstanbul Edirne'de söylediğimiz neyse burada Diyarbakır Şeyh Said Meydanı'nda söylediğimiz odur. Başka söylemler ile halkı kandırarak yüzde 13 almadık. Kürt yoktur, Kürtleri unutacağız diye yüzde 13 almadık.AKP ve devlet birlikte yaşama inancına saldırı gerçekleştiriyor. HDP'nin yarattığı duyguyu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Uyarımız; kimse bu tuzağa düşmemeli, herkes bu konuda dikkatli olmalıdır. Çözüm yolu müzakeredir. Savaşı, çatışmayı kabul etmiyor doğru görmüyoruz. Gerçekten insanların yapacağı hiçbir şey olmadığına inansak, parlamentoda olmazdık. 'Çare yok' der, parlamentodan çekilirdik. Ama biz halkımız ile çareyiz, bu çarenin önünün kapatılmaması lazımdır. Mesajların dikkate alınması, ciddiyet ile değerlendirilmesi ve cevap verilmesi lazımdır. Bu halkın sesi, duygusudur. İfade ettiğim şey Selahattin Demirtaş'ın değil, milyonların görüşüdür."

Rüyada Rektör görmek ne anlama gelir?

Rüyada bir üniversite rektörüni gören kimse, çalışmak için başvurduğu bir kurumdan müjdeli bir haber alarak, ise baslar. Eğer ... devamı için tıklayın...

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Cizre'de ölen 21 kişi defnediliyor!
 
Şenol Güneş'ten görülmemiş yasak!
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
YORUMLAR   Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  
 
 


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
 
DİĞER HABERLER
 
 
Selahattin Demirtaş Cizre'ye giremedi!
HDP Eş Genel Başkanı ve beraberindeki heyet Şırnak'ın Cizre ilçesine giremedi. ...
Polis HDP heyetini Cizre'ye sokmuyor!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş önderliğinde Cizre'ye yürüyen ...
Demirtaş'tan hükümete IŞİD uyarısı!
HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'tan hükümete IŞİD uyarısı. Demirtaş, ...
Demirtaş: AKP İslami kesimlere zarar verdi!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhafazakar kesimlerden oy alarak ...
 
 
Selahattin Demirtaş'tan flaş açıklama!
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan ...
İşte Öcalan'a göre HDP'nin alacağı oy oranı!
İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan HDP'nin alacağı oy oranını açıkladı. ...
Selahattin Demirtaş'tan AKP'ye sert sözler!
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis Grup toplantısında ...
Demirtaş'tan seçim sonrası ilk açıklama
Cumhurbaşkanı adayı HDP'li Selahattin Demirtaş resmi olmayan seçim sonuçlarından ...
 
 
Demirtaş ne kadar bağış topladı?
HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ...
BDP adını değiştiriyor
BDP Kongre Hazırlık Komisyonu Üyesi Kamuran Yüksek, "BDP'nin yeni dönemdeki ...
HDP ile Ak Parti Köşk için anlaştı mı?
HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın çözüm sürecini siyasi bir ...
HDP, eş başkanlarını seçti!
HDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, ...
 
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

GÜNÜN MANŞETLERİ
 
 
İstanbul Ümraniye'de yangın çıktı!
Ak Parti'de Davutoğlu'nu şok eden karar
Beşiktaş Kayseri'yi gole boğdu! Maç özeti
Erdoğan'dan ABD'ye PYD/YPG resti!
Meral Akşener'den karşı hamle geliyor!
8 Şubat'ta kar tatili olan iller açıklandı!
Bülent Arınç Ankara'da ofis mi tuttu
Erdoğan'ın korumaları kriz çıkardı!
İşte Survivor 2016 Gönüllüler Takımı
İşte Survivor 2016 Ünlüler Takımı
 
 
Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

Acun Ilıcalı Kurtlar Vadisi Pusu'yu fena dağıttı!

1 / 20
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
Galatasaray Anderlecht maçı hangi kanalda?
Taşeron işçi haberleri (son haberler)
Kiraz Mevsimi 9. Bölüm fragmanı ve bölüm tüyoları
Erdoğan 26 ili tüm ilçeleriyle aldı
Bu yıl Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? bayram namazı 2014!
Bayram namazı nasıl kılınır? (bayram namazı videolu anlatımı)
2014 il il Bayram Namazı vakitleri! - (Ankara, İstanbul Bayram namazı saatleri)
Kadir Gecesi mesajları burada! Tıkla - (Kadir Gecesi cep telefonu mesajları)
İstanbul iftar sahur vakitleri- (ankara iftar sahur vakti öğren 2014)
Serdar Ortaç Ahmet Kaya iddialarına böyle isyan ettti - Video
 
 
 
 
© Copyright 2011 Habera.com
• Künye
• Bize Ulaşın
• Reklam
• Tüm Haberler
• Sitene Haber Ekle
 
Haber
 
Foto Galeri
 
Video Galeri
 
Etiketler
   
 
• Gündem
• Siyaset
• Ekonomi
• Spor
• Magazin
• Dünya
• Yaşam
• Medya
• Magazin
• Yaşam
• Spor
• İnternet
• erororr
• Siyaset
• asd
• Medya
• Haber
• Magazin
• Spor
• Müzik
• Eğlence
• Komedi
• Sinema
• Şans Topu
• şehit
• CHP
• beşiktaş
• Cizre
• Cizre
• ankara haberleri
• kaza haberleri
• transfer
adssad